وزن کردن ستاره با استفاده از جاذبه

نظریه نسبیت انیشتین تاکنون چندین بار تایید شده است. جدیدترین تایید این نظریه انقلابی، با وزن کردن ستاره حاصل شده است.

نظریه نسبیت عام انیشتین، احتمالا بهترین نظریه‌ای فیزیکی بوده که تا به حال فرمول‌بندی شده و همچنان نیز به خوبی کار می‌کند. حتی در مواردی که خود انیشتین امیدی نداشت تا نظریه‌اش از آن طریق اثبات شود. انبساط شتابدار کیهان و یا وجود امواج گرانشی از آن جمله هستند که از ثبت اولین موج گرانشی و تایید دوباره این نظریه، مدت زیادی نمی‌گذرد. امروزه دانشمندان جرم یک ستاره کوتوله سفید را از همین طریق اندازه‌گیری کرده‌اند. این کوتوله سفید، نور ستاره‌ای که از پشت آن رد می‌شد را دچار انحراف کرده است. بار دیگر ثابت شد که شک انیشتین درباره پیش‌بینی‌های نظریه نسبیت، بی‌مورد بوده است. موضوع مهمتر این است که ستاره‌شناسان توانسته‌اند برای اولین بار وزن کردن ستاره ای را به صورت مستقیم انجام دهند. بدون آن که از ستاره‌ای دیگر یا مدل‌های دیگری که برای اندازه‌گیری جرم ستارگان وجود دارد استفاده کنند.

وزن کردن ستاره با استفاده از انحراف نور ستاره‌ای دیگر، همواره چالشی بسیار دشوار محسوب می‌شده است. ستاره‌شناسان بایستی منتظر بهترین لحظه می‌بودند و حتی در آن زمان نیز انحراف ثبت شده فوق‌العاده ناچیز و اندازه‌گیری دقیق آن بسیار سخت بوده است.

دو ستاره‌ای که تیم تحقیقاتی کایلاش ساهوو از آنها استفاده کردند، Stein 2015B و Stein 2015A بوند. این دوستاره با فاصله‌ای در حدود فاصله زمین و پلوتو به دور یکدیگر در گردشند. ستاره‌شناسان روی همدم B این مجموعه تمرکز کرده و نور ستارگانی که از پشت آن رد می‌شدند را اندازه‌گیری می‌کردند. سپس داده‌های جمع‌آوری شده با استفاده رابطه نسبتا ساده‌ای که وجود دارد، برای اندازه‌گیری جرم این ستاره به کار گرفته شد. جرم بدست‌امده به خوبی با جرمی که از طریق روش‌های دیگر، و برای کوتوله‌های سفید دیگر بدست آمده است، هم‌خوانی دارد. اهمیت فوق‌العاده زیاد این روش شکی نیست، اما باید درباره کاربردهای آن در آینده محتاط بود. چرا که فضا بسیار خالی‌تر از آن است که شاهد عبور تعداد زیادی ستاره نزدیک از جلوی ستاره‌های دورتر باشیم. به علاوه علم نیازمند تکرار آزمایشات است. باید منتظر باشیم تا برای دفعات بیشتری، از این روش برای اندازه‌گیری جرم یک ستاره استفاده شود. اتفاقی که به تعداد زیاد رخ نخواهد داد.نظر شما چیست؟

0
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

جعبه اطلاعات

منبع : GIZMODO

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه برای پست " وزن کردن ستاره با استفاده از جاذبه "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی