دو افسر روسیه متهم به هک ۵۰۰ میلیون اکانت یاهو

پلیس فدرال رسما اعلام کرد که هک ۵۰۰ میلیون اکانت یاهو و حملات مختلف به سرورهای این کمپانی آمریکایی که طی سالیان اخیر شاهد آن‌ها بوده‌اید، از سوی هکرهای به استخدام درآمده توسط آژانس امنیت فدرال روسیه موسوم به  اف اس بی  انجام گرفته‌اند.

به نقل از این آژانس، دو مامور اف اس بی به نام های ایگور ساسچین  و دمیتری دوکوچائف  کسانی هستند که با هکرهای پرونده هک ۵۰۰ میلیون اکانت یاهو به نام های الکسی بلین و کریم براتو مرتبط هستند. به اعتقاد افسران آمریکایی و روزنامه نگاران روسی ظاهرا یکی از انگیزه‌های این دو هکر نیز علاقه‌مندی به آژانس امنیت فدرال روسیه بوده است. این درحالیست که به گفته مقامات آمریکایی،براتو روز گذشته در کانادا دستگیر شده است.

به نقل از اظهارات دادستان کل ایالات متحده، یکی از این هکر ها از جمله افرادیست که چندین سال در فهرست مجرمان سایبری اف بی ای قرار داشته است. وی همچنین عنوان می‌کند که سرویس اطلاعات داخلی بریتانیا نیز در ارتباط با این پرونده، کمک های زیادی را به مقامات آمریکایی کرده است.

زمانی که یاهو برای نخستین بار در ماه سپتامبر به فاش کردن نقض هک انجام شده پرداخت، این شرکت حمله گسترده چتد سال پیش را به عواملی منتسب به حکومت خاصی ربط دادند تا ادعای آن‌ها سوالات زیادی را در ذهن کارشناسان امنیتی به وجود آورد. گزارش‌هایی که پس از آن منتشر شد نشان داد که پایگاه داده های یاهو چندین مرتبه فروخته شده‌اند تا انگیزه هکرها بیشتر از هر چیز دیگری جنایی باشد. به گفته وزارت دادگستردی ایالات متحده، نتیجه همکاری اف اس بی با این هکرها، فروش بسیاری از اطلاعات به سرقت رفته پس از تحویل آنها بوده است. همچنین یکی از مقاطعه کاران این پرونده، از حساب‌ها برای دزدی کارت های هدیه و یا دیگر اطلاعات مالی افراد استفاده می‌کرده است.

حمله هکرها در سال ۲۰۱۴ به ۵۰۰ میلیون اکانت یاهو

پایگاه داده های شرکت یاهو دو مرتبه در بازه‌های زمانی آگوست ۲۰۱۳ و بار دیگر اواخر سال ۲۰۱۴ میلادی مورد حمله هکرها قرار گرفتند که نتیجه آن‌ها، افشای اطلاعات صدها میلیون کاربر بوده است؛ این درحالیست که امروز مشخص شد که تنها در حمله سال ۲۰۱۴ بیش از ۵۰۰ میلیون اکانت هک شده است و شاید مجموع هر دو حمله حدوا ۱ میلیارد اکانت را در بر گرفته باشد. بسیاری ماریسا مایر، مدیرعامل شرکت یاهو را به دلیل امتناع از اختصاص دادن سرمایه‌ای بیشتر در جهت افزایش امنیت پایگاه داده این شرکت سرزنش می‌کنند. مایر بعدها اعتراف کرد که مشکل از کم کاری وی بوده و به همین جهت حقوق، دستمزد و پاداش خود را به عنوان یک عمل جبرانی در اختیار صاحبان سهام این شرکت قرار می‌دهد.

جزئیات این نقض زمانی علنی شد که یاهو در حال فروش بخشی از کسب و کار اصلی خود به شرکت ورایزن بود. افشای این مسائل امنیتی باعث شد تا ورایزن نیز نهایت استفاده را از این قضیه کرده و قیمت پیشنهادی خود را با کاهشی ۳۵۰ میلیون دلاری، به ۴٫۴ میلیارد دلار برساند.نظر شما در مورد این موضوع چیست؟

0
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

بدون دیدگاه برای پست " دو افسر روسیه متهم به هک ۵۰۰ میلیون اکانت یاهو "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی