خواهر دوقلوی خورشید

جستجوی رصدگران برای یافتن خواهر دوقلوی خورشید هیچ‌گاه نتیجه‌بخش نبوده است، اما اکنون ستاره‌شناسان به پاسخی برای این مسئله رسیده‌اند.

از سال ۱۹۸۰، ستاره‌شناسان در جستجوی خواهر دوقلوی خورشید بوده‌اند. به این همدم، لقب کینه‌جو یا نمسیس  داده‌اند! چرا که در هر ۲۶ میلیون سال، خرده سیارات مرگباری را به سوی ما روانه می‌کند. مدتی بود که فرضیه وجود چنین همدمی برای خورشید ما، کمرنگ شده بود. اما تحقیق جدیدی که در دانشگاه برکلی انجام شده، نشان می‌دهد که هر ستاره‌ای از جمله خورشید ما، همراه با یک همدم متولد می‌شود.مورد جالب توجه این بود که در سیستم‌های دوتایی که دو ستاره در فاصله بیش از ۵۰۰ واحد نجومی از هم قرار داشتند، هر دو ستاره بسیار جوان بودند. سن این ستاره‌ها کمتر از ۵۰۰ هزار سال بود. اما ستاره‌هایی با عمر کمی بیشتر و در حدود ۵۰۰ هزار تا یک میلیون سال، همگی به یکدیگر نزدیک بودند. فاصله این دسته از ستاره‌ها، کمتر از ۲۰۰ واحد نجومی بود. برای مقایسه به یاد داشته باشید که هر واحد نجومی برابر فاصله زمین تا خورشید است و عمر خورشید نیز در حدود ۴٫۶ میلیارد سال است.

ستاره‌شناسان شروع به اجرای شبیه‌سازی‌های کامپیوتری کرده تا سناریوهای مختلفی را مدل‌سازی کنند. آنها دریافتند که تنها در یک حالت می‌توان تمامی تکه‌های این پازل را کنار هم چید: تمامی ستارگان با جرمی در حدود جرم خورشید، بایستی با یک همدم که در فاصله دوری از آنها قرار دارد، متولد شده باشند. با گذشت زمان، حدود ۶۰ درصد از این ستارگان دوتایی آنچنان از هم دور می‌شوند که هرکدام یک ستاره تک محسوب شده و باقی آنها نیز چنان به هم نزدیک شده که یک سیستم دوتایی فشرده را شکل می‌دهند.

معنی این پژوهش آن است که هرچند خواهر دوقلوی خورشید هیچ‌گاه رصد نشده است، اما به احتمال زیاد، تولدش همراه با یک همدم ستاره‌ای بوده است. همدمی که به نظر می‌رسد آنچنان هم کینه‌توز نبوده است.نظر شما چیست؟

0
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

جعبه اطلاعات

منبع : ncwatlas

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه برای پست " خواهر دوقلوی خورشید "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی