وجود آب در ماه

دانشمندان در سال ۲۰۰۸ میلادی از وجود آب در ماه خبر دادند. نبود اتمسفر و میدان مغناطیسی از جمله عواملی هستند که موجب تجزیه سریع آب موجود بر روی کره ماه می‌شوند. با این حال، چنین وضعیتی در مورد فضای داخلی کره ماه صدق نمی‌کند؛ چرا که تجزیه و تحلیل‌های انجام گرفته بر روی سنگ‌های قمر زمین از ماموریت‌های آپولو ۱۵ و آپولو ۱۷ در یک دهه قبل، نشان از وجود مقادیر کمی از آب در آنان داشت. اکنون گروهی از دانشمندان بر این عقیده هستند که احتمالا مقادیر بسیاری از آب در زیر پوسته قمر زمین جریان دارد!

ما بیشتر آن چیزی که از فضا می‌دانیم را به کمک نور آموخته‌ایم. برای مثال طیف‌سنج‌های مداری می‌توانند شدت نور ساطع شده از خورشید، ماه و یا یک ستاره دوردست را مورد سنجش قرار داده و طول موج آنان را محاسبه کنند. با بررسی دقیق نور منعکس و جذب شده، دانشمندان می‌توانند از ویژگی‌های سطحی این جسم آسمانی اطلاع حاصل کنند. مشکل این است که طیف‌سنج‌ها، مقدار گرما را نیز در سنجش‌های خود لحاظ می‌کنند و از آنجا که دمای سطح ماه در طول روز بالاست، تشخیص دقیق وجود آب در ماه تا حد بسیاری مشکل می‌شود.

دانشمندان حاضر در این آزمایش، از نمونه‌ سنگ‌های موجود از سطح ماه برای انجام تحقیقات خود استفاده کرده‌اند. این داده‌ها که ترکیبی از جزئیات حرارتی سطح ماه و نقشه‌های نواحی مختلف ماه بود، دانشمندان را قادر ساخت که بتوانند داده‌های حرارتی را از طیف‌سنج‌های خود حذف کنند. پس از این، دانشمندان با استفاده از تکنیک خاصی، داده‌های فضاپیمای هندی چاندریان-۱ را مورد بررسی قرار دادند.نتایج این مطالعه شگفت‌انگیز بود؛ چرا که دانشمندان موفق شدند به وجود آب در ماه پی ببرند! جالب اینجاست در مناطقی که در آن فوران‌های آتش‌فشانی وجود داشت، شواهدی چشم‌گیر از وجود آب در ماه به چشم می‌خورد.یافته‌های اخیر دانشمندان از چندین جهت اهمیت بسیاری دارد. به عنوان مثال، با تحقیق بیشتر بر روی نشانه‌های وجود آب در ماه می‌توانیم به سرگذشت ابتدایی منظومه شمسی بیشتر پی ببریم. از طرفی، خبر وجود آب در ماه می‌تواند برای ناسا بسیار خوشحال‌کننده باشد؛ چرا که این آژانس فضایی سعی دارد در آینده‌ای نزدیک با سخت یک ایستگاه فضایی در سطح این قمر، راه را برای سفرهای فضایی دورتر هموار سازد.نظر شما چیست؟

0
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

جعبه اطلاعات

منبع : Engadgct

بدون دیدگاه برای پست " وجود آب در ماه "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی