بزرگترین میدان مغناطیسی در جهان

کهکشان‌ها آزادانه در فضای خالی حرکت نمی‌کنند. گرانش باعث شده تا بیشترشان در مجموعه‌هایی به نام خوشه‌های کهکشانی گرد هم بیایند. این خوشه‌ها می‌توانند دهها میلیون سال نوری پهنا داشته باشند که آنها را به بزرگترین ساختارهای شناخته شده کیهان، تبدیل می‌کند. با این حال، امروزه ستاره‌شناسان فکر می‌کنند که برخوردهای بین خوشه‌های کهکشانی، بزرگترین میدان های مغناطیسی موجود در جهان ما را شکل  می‌دهند. چنین میدان هایی می توانند حتی از ابعاد خود خوشه‌ها نیز، بزرگتر باشند.

زمان که خوشه‌های کهکشانی با یکدیگر برخورد می‌کنند، میلیاردها ستاره موجود در آنها به اضافه تریلیون‌ها سیاره، تقریبا هیچ برخوردی با یکدیگر انجام نمی‌دهند. چرا که فضای خالی بین آنها به قدری زیاد است که احتمال چنین رخدادهایی را به صفر نزدیک می کند.

به طور مثال، زمانی که کهکشان ما با کهکشان آندرومدا در ۳٫۷۵ میلیارد سال آینده برخورد کند، برخوردی بین اجزای ستاره‌ای و سیاره‌ای آن وجود نخواهد داشت و نتیجه، ایجاد یک کهکشان غول‌آسای جدید است.

اما مقادیر فوق‌العاده زیاد گاز، غبار و ذرات بارداری که در میان کهکشان‌ها و ستاره‌ها شناورند، طی این برخوردها به اطراف پرتاب شده و ابرهای عظیمی از ماده به نام relic (آثار باقی‌مانده) را ایجاد می‌کنند. این نام به این دلیل گذاشته شده که این ابرها تا مدت زمان زیادی پس از برخورد باقی می‌مانند.

تا به حال بیش از ۷۰ مورد از این رلیس ها شناخته شده که اولین آنها در سال ۱۹۷۰ کشف شده بود. در این پژوهش جدید، ستاره‌شناسان، بر برخی از این پدیده‌ها دقیق شدند تا ببینند که آنها حاوی میدان مغناطیسی هستند یا خیر. پاسخ این بود که قطعا میدان‌های مغناطیسی قوی‌ای در آنها وجود دارد.

رلیس ها عمدتا در بخش رادیویی طیف الکترومغناطیسی تابش می‌کنند و انتخاب تلسکوپ رادیویی برای مطالعه آنها نیز به همین دلیل بوده است. به علاوه، تصاویر رادیویی می‌توانند خاصیت مغناطیسی در مقیاس‌های بزرگ را آشکارسازی کنند. چرا که حرکت ذرات در میدان‌های مغناطیسی، می تواند باعث تابش امواج رادیویی از آنها شود.

این میدان‌ها ده‌ها برابر بزرگتر از کهکشان راه شیری‌اند و قدرتی معادل نیمی از قدرت تولیدشده توسط حرکت راه شیری در فضا را تولید می کنند.

تصور دانشمندان این است که چنین میدان‌هایی توسط چرخش گازهای باقی‌مانده برخوردها ایجاد می‌شوند. شکل و قدرت چنین رلیس هایی نیز نشان می‌دهد که خوشه‌های کهکشانی می‌توانند با سرعت‌هایی برابر ۲۰۰۰ کیلومتر در ثانیه با یکدیگر برخورد کنند.

اکنون که امواج رادیویی توانسته‌اند بزرگترین میدان های مغناطیسی کیهان را آشکارسازی کنند، ستاره‌شناسان به دنبال کشف تعداد بیشتری از این نوع هستند.نظر شما در مورد این کشف بزرگ چیست؟

0
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه برای پست " بزرگترین میدان مغناطیسی در جهان "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی