دهمین سیاره منظومه شمسی

دانشمندان احتمالا سیاره دهم را نیز در سامانه خورشیدی پیدا کرده‌اند. این سیاره‌ی هم‌جرم مریخ در دورست‌های تاریک سامانه‌ی خورشیدی پنهان شده است.

دانشمندان با بررسی اجرام یخی در کمربند دوردست کویپر متوجه شده‌اند که در لبه‌ی منظومه شمسی، جرمی به اندازه‌ی مریخ وجود دارد که احتمالا سیاره دهم است که دور خورشید می‌چرخد.

کمربند کویپر منطقه‌ای دورتر از سیارات در منظومه‌ی شمسی است که از مدار نپتون آغاز می‌شود و تا فاصله حدود ۵۰ واحد نجومی از خورشید ادامه دارد. یک واحد نجومی نزدیک به ۱۵۰ میلیون کیلومتر است و با نماد AU یا au نمایش داده می‌شود. هزاران سیارک یخی، ستاره‌های دنباله‌ دار و سیاره‌های کوتوله در این کمربند قرار دارند. در صورتی که خبر کشف این سیاره تایید شود، تقریبا ۵۵ واحد نجومی با ما فاصله دارد در حالیکه فاصله‌ی سیاره ۹  از زمین ۷۰۰ واحد نجومی، است.

سال گذشته دانشمندان موسسه فناوری کالیفرنیا خبر از کشف سیاره‌‌ی نهمی دادند که ۱۰ برابر بزرگ‌تر از زمین بوده و در فاصله‌‌ای ۲۰ برابر دورتر از نپتون به دور خورشید می‌چرخد. تا قبل از سال ۲۰۰۶ عنوان سیاره‌ نهم به پلوتو اختصاص داشت اما در همان سال دانشمندان انجمن بین‌المللی اخترشناسی با استفاده از تسلکوپ‌های قدرتمند و اندازه‌گیری قطر این سیاره به این نتیجه رسیدند که پلوتو یکی از اجرام موجود در کمربند ورای مدار نپتون است و اندازه‌‌های یک سیاره را ندارد. به همین دلیل لقب سیاره کوتوله به پلوتو داده شد.زمین و بقیه سیاره‌های شناخته شده همگی تقریبا در یک صفحه به دور خورشید می‌چرخند. ولی اجرام کوچک‌تر درون کمربند کویپر به‌اندازه‌ی کافی از دسترس گرانش سیاره‌های بزرگ دور هستند که می‌توانسته‌اند دراثر برهم‌کنش‌های گرانشی در گذشته و تنه زدن به یکدیگر، وارد مدارهایی با زاویه نسبت به صفحه‌ی مداری سیاره‌های بزرگ شده باشند. کاترین ولک و رنو مالتوتا گزارش داده‌اند که در آن‌سوی فاصله‌ ۵۰ واحد نجومی، کجی مداری اجرام کمربند کویپر به‌طور میانگین به اندازه‌ی ۸ درجه با پیش‌بینی‌ها تفاوت دارد. وولک می‌گوید این یعنی به جز سیاره‌ فرضی نهم، باید یک سیاره‌ دهم هم وجود داشته باشد. سیاره‌ی دهم برای پدید آوردن این انحراف‌های مداری باید دارای جرمی به اندازه‌‌ی مریخ باشد.نظر شما چیست؟

1+
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

جعبه اطلاعات

منبع : ncwatlas

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه برای پست " دهمین سیاره منظومه شمسی "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی