مهم ترین کشف های باستانی در جهان در سال ۲۰۱۶

سال ۲۰۱۶ نیز مانند سال قبل آن، چندین کشف مهم باستان‌ شناسی داشت که مهم‌ترین این اکتشافات توسط باستان‌شناسان آمریکایی یافت شده‌اند. از مهمترین رویدادهای دنیای باستان‌شناسی می‌توان به کشف ۴۰۰ لوح چوبی رومی در محل ساختمان جدید کمپانی بلومبرگ، اشاره کرد.

۱)  جا خنجری شاه توت عنخ آمون

توت عنخ آمون، پسر فرعون مصر باستان که در سن ۱۸ سالگی مرد و بعد از آن بدنش در تابوتش آتش گرفت. محققان در دانشگاه پیسا در پلی‌تکنیک میلان (Milan Polytechnic, Pisa University) و موزه مصری در کاریو از طیف‌سنجی فلورسانس اشعه ایکس استفاده کردند تا ترکیب به‌کاررفته در خنجر را بدون آسیب زدن به آن دریابند. گرچه در ظاهر فقط ما در استفاده از آن مهارت داشته‌ایم؛ فلز بکار رفته در تیغه آن دارای درصد زیادی نیکل، مقدار اندکی کبالت و فسفر و مواد دیگری است که نشان می‌دهد مواد خام آن از منطقه‌ای دیگر آورده شده است.

۲) زانو های ملکه نفر تاری

این زانوها برای دهه‌ها در یک موزه ایتالیایی در معرض دید عموم قرار داشته‌اند اما باستان‌شناسان توجهی به آن‌ها نداشته‌اند. به تازگی گروهی از محققان به طور دقیق و گسترده، این یک جفت اندام ۳۲۰۰ ساله را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داده‌اند و اعلام کرده‌اند که این اندام به ملکه نفرتاری تعلق دارند. نفرتاری مریموت یکی از زیباترین زنان مصر و ملکه فرعون رامسس بزرگ بود (دقت کنید که این ملکه با نفرتی‌تی که همسر فرعونن آخن‌آتن بود اشتباه گرفته نشود).

برای آن‌که مشخص شود این یک جفت زانو به چه کسی تعلق دارد، کارشناسان از سرتاسر جهان با انجام آزمایشاتی نظیر پوشش رادیوکربن، دیرین آسیب‌شناسی، ژنتیک، شیمی و مصرشناسی به این دستاورد مهم رسیدند. در مقبره این ملکه، صندل‌های او نیز یافت شده‌اند که با استفاده از گیاهان، برگ درخت خرما و پاپیروس ساخته شده بودند. این نوع صندل‌ها در دوران نفرتاری بسیار مرسوم بوده‌اند. کارشناسان می‌گویند با توجه به اندازه‌گیری‌های صورت گرفته، مشخص شده که اندازه پاهای او براساس معیار آمریکا، ۹ بوده است و این یعنی پاهای او از نظر اندازه کاملا با قد و هیکلش تناسب داشته‌اند.

البته برخی از آزمایشات نیز موفقیت آمیز نبوده‌اند. به عنوان مثال انجام آزمایش DNA به دلیل وجود آلودگی‌های مختلف موجود بر روی پیکر مومیایی شده در حال حاضر امکان‌پذیر نیست اما آن‌چه که در مقبره یافت شده تایید می‌کنند که این همان پیکر مومیایی شده ملکه نفرتاری است.

۳) صدای مرد یخی

در سال ۲۰۱۶، دانشمندان با استفاده از سی‌تی اسکن توانستند با موفقیت صدای این مرد عصر حجری را بازسازی کنند. این کشف مهم باستان‌ شناسی در سال ۱۹۹۱ در کوه‌های آلپ اوتسال و در مرز میان اتریش و ایتالیا یافت‌ شد. نام این فرد از «اوتسال» همان منطقه‌ای که در آن یافت شد گرفته‌ شده‌ است و کهن‌ترین مومیایی طبیعی یافت‌ شده در اروپا است.

رونالد فاستوس، یکی از محققان این پژوهش و متخصص حنجره در بیمارستانی در بولزانو اظهار کرد که با توجه به در دست نبودن بسیاری از اطلاعات مهم مرد یخی ۵۳۰۰ ساله امکان بازسازی دقیق صدای اصلی آن را را ندارند اما با اندازه‌گیری طول مجرای صوتی و تارهای صوتی، آنها موفق شدند صدای تقریبی مرد یخی را شبیه‌سازی کنند. نتایج این پژوهش در روز ۲۱ سپتامبر و در جریان کنگره‌ای به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد کشف اوتسی نمایش داده شد.

در چنین روزی بود که دو کوهنورد در سال ۱۹۹۱ مرد یخی ۵۳۰۰ ساله را پیدا کردند و در طول این ۲۵ سال دانشمندان مشغول بررسی این کشف مهم باستان‌ شناسی بودند. به عقیده محققان اوتسی در حدود سالهای ۳۳۰۰ قبل از میلاد می‌زیست. براساس تحقیقات دانشمندان اوتسی بر اثر اصابت تیر شلیک شده از یک کمان به قتل رسیده و با توجه به گرده‌های داخل معده مومیایی می‌توان حدس زد که او در فصل بهار کشته شده است. اوتسی لباس‌هایی از پشم گاو و بز بر تن داشت و روی بدن او ۶۱ خالکوبی مختلف نقش بسته بود.

۴) کشف شهر عصر برنز در بریتانیا

به‌دنبال کاوش‌های باستانشناسی در منطقه کمبریج شایر انگلستان، دانشمندان بقایای یک مجتمع مسکونی و وسایل زندگی مردم در عصر برنز را پیدا کرده‌اند. ۳ هزار سال پیش در این محل، خانه‌های مدوری روی سکوهای چوبی در مسیر رودخانه‌ی قرار داشتند. بدنبال یک آتش سوزی، خانه‌‌ها ویران شدند، آب روی سکوها را پوشاند و آثار جالبی را با خود نگه‌داری کرد که قدمت آنها به هزار تا هشتصد سال پیش از میلاد، یا اواخر دوره برنز در بریتانیا می‌رسد. دانشمندان تصور می‌‌کنند با فرار ناگهانی مردم از آتش، وسایل آنها به جا مانده است.

کاوش‌‌ها از ماه اوت امسال در نزدیکی شهر پیتربورو در شرق انگلستان شروع شد که با مدفون شدن شهر پمپی در سال ۷۹ پیش از میلاد مقایسه شده است. دانکن ویلسون مدیر یک موسسه تاریخ می گوید: بهترین قیاس تشبیهی به نظر من، مدفون شدن شهر پمپی زیر آتشفشان و فرار ناگهانی مردم از این بلای طبیعی است، آنها غذایشان را در ظرفهایشان بجا گذاشتند و بعضی‌ها در همان لحظه مردند.

۵) کشف شهر باستانی در یونان

این شهر باستانی در یونان بر فراز تپه‌ای به بلندی ۲۱۵ متر به نام استرونگیلوونی در غرب تسالی واقع شده است. منطقه‌ای که زمانی تصور می‌‌شد، بخشی از بنایی بوده که به دوره تاریخی مهمی مربوط بود. این تیم همچنین برای مشاهده بقایای مدفون شهر، از سیستم رادار بهره برده‌اند و نشانه‌هایی از یک میدان و بناها و قسمت‌هایی از شهر یافته‌اند. این سایت باستانی، شهری بزرگتر از چیزی که باستان شناسان پیش از این تصور می‌کردند را در خود جای داده است.

قدیمی‌ترین شی یافته شده در محل متعلق به ۵۰۰ سال قبل از میلاد است؛ اما به نظر می‌سد، این کشف مهم باستان‌ شناسی بین قرن‌های چهارم تا سوم قبل از میلاد رونق زیادی داشته است؛ اما قبل از آن به دلایلی شهری دور افتاده تلقی می‌شد که شاید یکی از دلایل احتمالی، فتح شهر توسط رومی‌ها بوده است.

۶) کشف قدیمی ترین لباس

دانشمندان با استفاده از روش تاریخ‌گذاری رادیوکربن قدمت لباسی که حدود  ۶۵ سال قبل در مصر کشف شده را تائید کرده‌اند. این کشف مهم باستان‌ شناسی با بیشتر از ۵۵ هزار سال قدمت اکنون به عنوان قدیمی‌ترین لباس دوخته شده با منسوجات در جهان شناخته می‌شود. قدیمی‌ترین لباس پارچه‌ای دنیا «ترخان» نام دارد و احتمالا تا زانوی فرد را می‌پوشانده است.

پیش از این لباس‌هایی قدیمی مثلا از پوست حیوانات دیده شده اما تولید پارچه مرحله مهمی در زندگی بشر به حساب می‌آید. انسان‌ها در زمانی فرا گرفتند که از پنبه الیاف، سپس نخ و در نهایت پارچه تولید کنند. ترخان به نظر یک لباس زنانه است که آستین‌ برای آن طراحی شده و یقه به شکل ۷ دارد. باقی‌مانده بقایای لباسی پارچه‌ای پس از ۵ هزار سال خودش یکی از عجایب است. تاریخ‌گذاری رادیوکربن یکی از روش‌های تاریخ‌گذاری رادیومتریک در باستان‌شناسی است که در آن ایزوتوپ کربن-۱۴ که یکی از ایزوتوپهای رادیواکتیو کربن با نیمه‌عمر حدود ۵۷۳۰، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

۷) کفش های ویندولاندا

حدود ۱۸۰۰ سال پیش، ارتش رومی‌ها یکی از کوچک‌ترین اما قدرتمندترین دژ نظامی را از نظر دفاعی در منطقه «ویندولاندا» احداث کردند که در حال حاضر یکی از بخش‌های مرزهای امپراتوری میراث جهانی رومی‌ها به شمار می‌رود. این پادگان نظامی کوچک از چند صد سرباز و خانواده‌های آنها تشکیل می‌شد که وقتی آن سوی دیوارهای دژ میان قبایل انگلیسی و نیروهای رومی جنگ درمی‌گرفت، در پشت مجموعه‌ای از خندق‌های بزرگ و باروهای ساخته‌شده پناه می‌گرفتند.

پس از پایان جنگ، نیروها و وابستگان آنها از دژ بیرون آمدند و هر چه را نمی‌توانستند با خود حمل کنند، داخل خندق پرتاب می‌کردند. در سال ۲۰۱۶ باستان‌شناسان «ویندولاندا» این خندق را کشف کردند و محفظه‌ای را یافتند که مملو از اسکلت‌های سگ و گربه و همچنین ۴۲۱ کفش چرمی رومی بود. چکمه‌های بچگانه، کفش‌های کودکان کم سن و سال، چکمه‌های زنانه و مردان و کفشهای مخصوص خانه و بیرون از خانه در میان این کفش‌های به دست آمده بود.

این کشف مهم باستان‌ شناسی نشان می‌دهد که به طور متوسط هر فرد بیش از یک کفش داشته است. اندازه این کفش‌ها عجیب است و تنوع آن در منطقه «ویندولاندا» که بیشترین کفش‌های رومی را در محدوده امپراتوری رومی‌ها تولید می‌کرد، زیاد بود. این کفش‌ها متعلق به ۲۱۲ سال بعد از میلاد مسیح بود که سبک و ظاهر زیبایی داشتند. این کفش‌ها به خوبی در این ۲۰۰۰ سال نگهداری شده‌اند.

۸) کشف۲۲ کشتی غرق شده در یونان

این کشتی‌های غرق شده در نزدیکی یک گروه از جزایر یونان پیدا شده‌اند و اطلاعات جدیدی در خصوص مسیرهای نجاری و فناوری کشتیرانی در منطقه‌ی مدیترانه ی شرقی در اختیار محققان قرار می‌دهد. این کشف مهم باستان‌ شناسی به کمک ماهیگیران محلی و غواصان باستان‌شناس از یونان و آمریکا در یک منطقه‌ی ۱۷ مایلی در اطراف مجمع الجزایر فورنی در شرق دریایی اژه انجام شده است.

این منطقه از دریا، بسیار غنی است و پیدا کردن ۲۲ کشتی در دو هفته بسیار فوق‌العاده است و اکتشاف بیشتر در منطقه احتمالا چیزهای جدیدی نمایان خواهد کرد چون این گروه حدود فقط ۵ درصد از منطقه را اکتشاف کرده‌اند. تمام کشتی‌های تراورس یک مسیر را طی می‌کردند که، آناتولی ساموس، منطقه‌ی دریای سیاه به قبرس و مصر متصل می‌شدند.نظر شما در مورد این کشف ها چیست؟

0
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه برای پست " مهم ترین کشف های باستانی در جهان در سال ۲۰۱۶ "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی