احتمال زندگی در قمر تیتان قوی‌تر شد

به حیات‌پذیری تیتان قوت بخشید! دانشمندان با کشف یک عنصر کلیدی در ماه سیاره زحل، از احتمال بسیار بالای وجود حیات در قمر تیتان خبر دادند.

ستاره‌شناسان مولکول جدیدی را در اتمسفر تیتان کشف کرده‌اند که می‌توان نقش مهمی را در تشکیل سلول‌های حیات ایفا کند. این بدان معناست که احتمالا قمر تیتان از حیات سلولی پشتیبانی کرده و ممکن است که این شکل از حیات، در سطح این قمر نیز وجود داشته باشد.

مدت‌ها بود که دانشمندان نسبت به وجود ماده شیمیایی مشکوکی تحت عنوان وینیل سیانید در این قمر تردید داشتند، اکنون با کشف این عنصر کلیدی، احتمال وجود حیات در قمر تیتان بیش از پیش قوت گرفت. کاوشگر فضایی تحقیقاتی کاسینی بطور مشترک توسط ناسا و سازمان فضایی اروپا برای کاوش سیاره زحل و اقمار آن در سال ۱۹۹۷ به فضا پرتاب شد. از همان ابتدای این ماموریت در اتمسفر قمر تیتان، گمانه‌زنی‌های ابتدایی دانشمندان مبنی بر وجود این عنصر کلیدی آغاز گردید.

بر روی زمین، بیرونی‌ترین لایه سلول‌ها، غشا نامیده می‌شود که از مولکول‌های چربی با نام لیپید تشکیل شده است. اما شرایط بر روی تیتان تا حد بسیاری متفاوت است و لیپید‌ها نمی‌توانند در فضای آن تشکیل شوند؛ چرا که لیپید‌ها برای شکل‌گیری به آب مایع نیاز دارند و از طرفی، دمای سطح این قمر در حدود منفی ۱۸۰ درجه سانی‌گراد است. البته باید توجه داشت که دریاچه‌های موجود در قمر تیتان سرشار از متان مایع هستند. از این جهت، دانشمندان بر این باورند که متان مایع نیز احتمالا قادر است اشکال دیگری از حیات را تشکیل دهد. در همین راستا، دانشمندان با یک شبیه‌سازی کامپیوتری، به پیش‌بینی ترکیباتی پرداختند که تشکیل غشای سلولی در دریاچه‌های سرد تیتان را امکان‌پذیر می‌سازد. در نتیحه این آزمایشات، دانشمندان دریافتند که وینیل سیانید بهترین نامزد ممکن برای چنین شرایطی است.

قمر تیتان، یکی بهترین نامزدهای موجود در منظومه شمسی برای میزبانی از زیست فرازمینی است. قمر سیاره زحل علاوه بر دارا بودن دریاچه‌هایی خیره‌کننده، اتمسفر بسیار ضخیمی دارد که عمدتا از نیتروژن و سایر ترکیبات شیمیایی تشکیل شده است که شباهت بسیاری به ویژگی‌های آن در کره زمین دارد.محققان موفق شدند وجود این ترکیب را در اتمسفر قمر تیتان به تایید نهایی برسانند. اما دانشمندان احتمال می‌دهند که وینیل سیانید احتمالا در زیر دریاچه‌های این قمر نیز یافت می‌شود. از آنجا که چرخه بخار و بارش متان در سطح این قمر، درست مانند آن چیزی‌ست که در زمین رخ می‌دهد، این احتمال وجود دارد که ترکیب وینیل سیانید نیز همواره در این چرخه حضور پر رنگ داشته باشد. در واقع فرآیند بارش در تیتان به نحوی‌ست که وینیل سیانید از اتمسفر به دریاچه‌ها راه پیدا کرده و در اعماق آن، غشاهای سلولی را تولید می‌کند. به همین جهت دانشمندان به طور بالقوه پیش‌بینی می‌کنند که وجود حیات در قمر تیتان با استناد بر یافته‌های اخیر، بیشتر از هر زمان دیگری است.نظر شما چیست؟

0
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

جعبه اطلاعات

منبع : THCVCRGC

بدون دیدگاه برای پست " احتمال زندگی در قمر تیتان قوی‌تر شد "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی