داغ ترین سیاره فراخورشیدی

دانشمندان داغ ترین سیاره فراخورشیدی موجود در کیهان را کشف کردند. سیاره‌ای مشتری‌مانند که هر سال آن تنها ۱٫۵ روز طول می‌کشد.

سیاره‌ای که بی‌شباهت به سیاره مشتری نیست، اما در چنان فاصله نزدیکی از ستاره میزبان خود قرار گرفته که دمای سطح آن از دمای بسیاری از ستارگان نیز بیشتر است.

دمایی که در بخش روز این سیاره احساس می‌شود، در حدود ۴۶۰۰ کلوین است. برای مقایسه خوب است بدانیم که دمای سطحی خورشید تقریبا ۵۸۰۰ کلوین است. سطح نزدیک‌ترین سیاره به خورشید یعنی عطارد نیز به دمایی بیش از ۷۰۰ کوین نمی‌تواند برسد. اما این غول گازی کشف‌شده، با فاصله بسیار کم خود از ستاره‌اش، که خود نیز از داغترین ستاره‌هاست، توانسته به چنین دمایی دست پیدا کند. دمای سطحی ستاره میزبان سیاره KELT-9b در حدود ۱۰۱۷۰ کلوین است.

داغ ترین سیاره فراخورشیدی ، جرمی در حدود ۲٫۸ جرم مشتری دارد. اما چگالی‌اش تنها نصف سیاره مشتری است. چرا که جو و بخش بیرونی سطح آن، به طور پیوسته در معرض انفجارات شدید ستاره‌اش قرار دارند.

طبق تعریف‌های سیارات که بر مبنای جرم آنها ارائه می‌شود، KELT-9b یک سیاره نسبتا عادی است. اما جو آن شبیه جو هیچ یک از سیاراتی که تا کنون شناخته‌ایم نیست. بخش روز این سیاره آنچنان داغ است که دانشمندان از اینکه چنین سیاره‌ای حتی وجود دارد، شگفت‌زده‌اند. این سیاره در هر ثانیه، ده میلیون کیلوگرم از مواد خودش را از دست می‌دهد. اگر می‌توانستیم مستقیما سیاره KELT-9b را مشاهده کنیم، احتمالا با تصویری مشابه یک دنباله‌دار مواجه بودیم. مقدار جرمی که به صورت پیوسته از این سیاره خارج می‌شود، دنباله‌ای را در پشت مسیر حرکت آن بوجود می‌آورد.

کشف این سیاره، افق‌های پیش رو برای احتمال یافتن سیارات در اطراف ستاره‌های داغی چون KELT-9 را نیز گسترش داده است. دانشمندان معمولا روی کشف سیارات در اطراف ستاره‌هایی سردتر و مشابه با خورشید تمرکز می‌کنند. ازین جهت که سیارات کشف شده، احتمال زیست‌پذیری بیشتری داشته باشند.

اما کشف داغ ترین سیاره فراخورشیدی ، درک ما از جهان سیارات فراخورشیدی را وسیع‌تر کرده است. حالا ما بهتر می‌دانیم که با چگونه سیاراتی می‌توان مواجه شد، تولد این سیارات چگونه است و حتی پایان یافتن حیاتشان به چه صورت شکل می‌گیرد. اکنون، نسبت به گذشته نیز، با امیدواری بیشتری به دنبال کشف سیاراتی در اطراف ستاره‌های داغ هستیم.نظر شما چیست؟

0
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

جعبه اطلاعات

منبع : SCICNCALCRT

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه برای پست " داغ ترین سیاره فراخورشیدی "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی