اولین قمر فراخورشیدی

دانشمندان از کشف موفقیت‌آمیز اولین قمر فراخورشیدی خبر داده‌اند.

امروزه ستاره‌شناسان موفق شده‌اند با بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته فضایی، تعداد بسیاری از سیارات فراخورشیدی را کشف و نام‌گذاری کنند. اینگونه سیارات، در خارج از فضای منظومه شمسی قرار داشته و در حال گردش به دور ستاره مادر خود هستند. اکتشاف اقمار این سیاره‌ها به علت اندازه‌های کوچک‌تر، پیچیدگی‌های بسیاری دارد. با این حال، اخیرا دانشمندان از کشف اولین قمر فراخورشیدی خبر داده‌اند!

این قمر فراخورشیدی ، توسط تلسکوپ فضایی کپلر رصد شده که تاکنون ما را با واقعیت‌های بسیاری از جهان هستی، ستاره‌ها، سیاره‌ها و … آشنا ساخته است.

تاکنون، این قمر فراخورشیدی توانسته است اولین سری از آزمایشات دانشمندان را با موفقیت پشت سر بگذارد. یکی از اصلی‌ترین نشانه‌های وجود این قمر، ایجاد سه افت روشنایی مختلف در روشنایی ستاره میزبان است. این قمر جدید، از سوی دانشمندان Kepler-1625b I لقب گرفته و به عنوان نخستین قمر کشف شده در خارج از منظومه شمسی به شمار می‌رود.

این قمر فراخورشیدی ، در یک منظومه ستاره‌ای واقع در فاصله ۴۰۰۰ سال نوری زمین واقع شده و در اندازه نپتون است. به همین جهت، ستاره‌شناسان قمر مذکور را تحت عنوان قمر نِپ میشناسند.

قمر نِپ ، در مدار سیاره‌ای با نام Kepler-1625b در اندازه سیاره مشتری گردش می‌کند. فرضیه فعلی این است که کشش شدید گرانشی این سیاره، در نقطه‌ای از زمان Kepler-1625b I را به دام خود انداخته است.

قدم بعدی دانشمندان این است که در حوالی شهریور ماه، با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل، صحت موجودیت این قمر فراخورشیدی را به تایید برسانند.

اکتشاف اقمار فراخورشیدی برای انسان می‌تواند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشد. به عنوان مثال، اقمار موجود در منظومه شمسی، پتانسیل حیات‌پذیری بیشتری را نسبت به سیارات آن دارند. از جمله این اقمار می‌توان به قمر اروپای سیاره مشتری و اقمار تیتان و انسلادوس سیاره زحل اشاره کرد. از این جهت، دانشمندان بر این باورند که احتمالا نسل آینده انسان‌ها، اقمار موجود در جهان را به عنوان سکونت‌گاه بعدی خود انتخاب کنند.

با وجود آنکه دانشمندان کشف این قمر را به صورت بالقوه پیش‌بینی کرده‌اند، هنوز شرایط به طور دقیق مشخص نیست، چرا که برای تایید قطعی این اکتشاف نیاز به یافته‌های دقیق و قابل اطمینان‌تری است.

یکی دیگر از اکتشافات اقمار فراخورشیدی ، در سال ۲۰۱۴ انجام گرفت و تاکنون دانشمندان نتوانسته‌اند به یافته‌های دقیق‌تری از آن دست یابند. اما کشف اخیر دانشمندان، از پتانسیل بسیار بالایی برخوردار است و ستاره‌شناسان امیدوار هستند که موجودیت قمر نپ را به صورت علمی و با آزمایش‌های دقیق به اثبات برسانند.نظر شما چیست؟

0
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

جعبه اطلاعات

منبع : Scicnccalcrt

بدون دیدگاه برای پست " اولین قمر فراخورشیدی "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی