کشف اتمسفر شبیه زمین در دوربر سیاره فرا خورشیدی

یکی از اصلی‌ترین عوامل شکل‌گیری زیست فرازمینی، وجود اتمسفری مناسب با قابلیت پشتیبانی از حیات در سیاره‌های فراخورشیدی است. بررسی سیاره‌های فراخورشیدی، با تمرکز بر وضعیت اتمسفر آنان، از مهم‌ترین موضوعات قابل توجه برای دانشمندان و عموم مردم است. با وجود پیشرفت چشم‌گیر در زمینه‌های مختلف علم، تکنولوژی و نجوم، هنوز هیچ اثری از حیات هوشمند در ماورای زمین مشاهده نشده است. کشف اتمسفر مشابه زمین در حوالی سیاره‌های فراخورشیدی، یکی از مهم‌ترین گام‌ها در زمینه اکتشاف حیات فرازمینی به شمار می‌رود.

ستاره‌شناسان موفق به کشف سیاره‌ای فراخورشیدی شده‌اند که پیش‌بینی می‌شود اتمسفری مشابه با سیاره زمین داشته باشد. این سیاره با نام Gliese 1132b، در فاصله‌ی ۳۹ سال نوری از کره زمین و در صورت فلکی وِلا واقع شده است.

این اولین باری‌ست که نشانه‌هایی از وجود اتمسفر، در حوالی یک سیاره فراخورشیدی کشف می‌گردد. در واقع کشف اتمسفر مشابه زمین در اطراف این سیاره، پیشرفتی قابل توجه در زمینه اکتشاف حیات فرازمینی به شمار می‌رود. این سیاره دارای جرم و شعاع بسیار نزدیک به سیاره زمین است؛ از این رو Gliese 1132b را می‌توان به عنوان یک دستاورد بسیار امیدوار کننده برای محققین به شمار آورد.

دانشمندان وضعیت روشنایی ستاره‌ی مادر را در طول ۷ موج نوری، ضمن عبور سیاره GJ1132b از مقابل آن مورد بررسی قرار دادند. در نتیجه‌ی این مطالعه، جرم سیاره مذکور به انداز ۱٫۶ برابر نسبت به سیاره زمین اندازه‌گیری شد. با مشاهده‌ی این سیاره در نور مادون قرمز، اتمسفر آن به صورت نیمه شفاف مشاهده شد. این بدان معناست که بر خلاف بسیاری از سیارات کشف شده، Gliese 1132 دارای اتمسفر مشابه زمین است. دانشمندان جو این سیاره را در اشکال مختلف مدل‌سازی کرده و علت نیمه شفاف بودن جَو آن را با احتمال وجود مقدار زیادی از آب و متان در اتمسفر این سیاره توضیح دادند.

پیش از این، تمامی سیاره‌های فراخورشیدی کشف شده با اتمسفر، دارای جرم ۸ برابری نسبت به زمین بوده‌اند. در برخی موارد نیز چنین اتمسفری، فقط در حوالی غول‌های گازی، همچون سیاره مشتری مشاهده شده بود.نظر شما در مورد این کشف بزرگ چیست؟

0
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

جعبه اطلاعات

منبع : ScicnccAlcrt

بدون دیدگاه برای پست " کشف اتمسفر شبیه زمین در دوربر سیاره فرا خورشیدی "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی