کشف حیات بیگانه تا آینده نزدیک

سال‌هاست که ستاره‌شناسان، دانشمندان و محققان این عرصه، در جستجوی کشف حیات بیگانه هستند.پهنه جهان هستی بسیار بزرگ‌تر از آن چیزی‌ست که در گذشته تصور می‌شد. هربار که دانشمندان با شبیه‌سازی‌های آزمایشگاهی، به تخمین عظمت جهان هستی می‌پردازند، نتایج آزمایشات آنان را حیرت‌زده می‌کند. علاوه بر بزرگی جهان هستی، موجودات فضایی می‌توانند در هر نقطه‌ای از آن ساکن باشند؛ چرا که بر اساس آخرین برآورد‌ها، میلیاردها میلیارد کهکشان مختلف در جهان وجود دارد. همانطور که پارادوکس فرمSCی بیان می‌کند، با این احتمالات ما می‌بایست هم‌اکنون با گونه‌های مختلفی از موجودات فضایی برخورد کرده باشید. اما هنوز هیچ مدرک معتبری از تنها نبودن انسان در پهنه گیتی به دست نیامده است.

کریس ایمپی، پروفسور برجسته دانشگاه آریزونا، بر این باور است که تا اکتشاف حیات فرازمینی راه درازی باقی نمانده و کمتر از ۲ دهه تا این کشف تاریخی فاصله داریم! البته باید توجه داشت که این اکتشاف، شامل هوش فرازمینی و موجوداتی همچون انسان نیست. ایمپی، ۱۰ الی ۱۵ سال از عمر و هزینه‌های خود را صرف تشخیص حیات میکروبی در فضای خارج از زمین کرد، در این میان هیچ اثری از حیات هوشمند نبود. ایمپی بر این باور است که برای کشف حیات بیگانه ، چندین راهکار مختلف وجود دارد؛ یکی از آنها تمرکز بر کشف حیات  در منظومه شمسی است.

با این وجود، پروفسور ایمپی در مصاحبه با رسانه‌ها، احتمال وجود حیات در مریخ را رد نکرد؛ چرا که به عقیده او حیات بیگانه در مریخ را می‌توان در زیر پوسته این سیاره جستجو کرد. البته باید توجه داشت که جستجو در این شکل نیز پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. به طور دقیق‌تر، ایمپی بر این باور است که شانس وجود حیات در سیاره سرخ بسیار بالاست.سایر سیاره‌ها و اقمار آنان نیز در منظومه شمسی، می‌بایست برای جستجوی حیات بیگانه به طور جدی مورد توجه قرار گیرند. به عنوان مثال، وجود منابع آبی در قمر اروپا به عنوان یکی از اقمار سیاره مشتری، از بهترین گزینه‌های جستجو برای حیات بیگانه در منظومه شمسی است.حتی اگر بر اساس اظهارات پروفسور ایمپی، تا کشف حیات بیگانه یک دهه فاصله داشته باشیم، باید از یاد نبریم که اکتشاف حیات در سطح میکروبی در سیاره‌ مریخ و یا قمر اروپا نیز در نوع خود، دستاورد و پیشرفتی تاریخی به حساب می‌آیند. در این حالت، زمین از حالت منحصر به فرد بودن خارج می‌شود؛ چرا که امکان شکل‌گیری حیات بیگانه در هر جای دیگری به جز زمین نیز امکان‌پذیر خواهد بود.نظر شما چیست؟

0
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

جعبه اطلاعات

منبع : SCICNCCALCRT

بدون دیدگاه برای پست " کشف حیات بیگانه تا آینده نزدیک "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی