سیاره کوتوله قهوه ای در همسایگی خورشید

یک کوتوله قهوه ای در همسایگی خورشید به دست دانشمندان غیر رسمی کشف شده است.

شهروند دانشمندان، زمان و مخصوصا تجهیزات کافی برای رصد کردن آسمان هستی ندارند، اما در برخی موارد تلاش‌های آن‌ها به کشف‌هایی ختم می‌شود که از چشم حرفه‌ای‌ترین‌ها دور مانده است. بر اساس جدیدترین تلاش‌ها در پروژه Backyard Worlds: Planet 9، که در آن از افراد غیرحرفه‌ای خواسته شده در کشف اشیای نزدیک منظومه شمسی به ناسا کمک کنند، یک کوتوله قهوه ای در همسایگی خورشید رصد شده است.

کوتوله‌ قهوه‌ ای در دسته‌بندی ستاره‌‎ها قرار می‌گیرد، اما برخلاف ستاره‌های پرنور، اندازه کوچکی داشته و در زمان تشکیل، مرکز آن به اندازه کافی داغ نمی‌شود. به همین دلیل خبری از رخ دادن فرآیند ذوب یا همجوشی هسته‌ای در آن‌ نیست. در پی این اتفاق‌ها، نمی‌توان آن را یک ستاره عادی دارای نور و گرمای زیاد خطاب کرد. کوتوله‌ قهوه‌ ای بعد از تشکیل شدن خیلی سریع سرد می‌شود، به همین دلیل نوری از خود نداشته و با دشواری قابل مشاهده است.این کوتوله قهوه ای تقریبا به ستاره منظومه ما نزدیک بوده و حدود ۱۱۰ سال نوری با آن فاصله دارد. رزا کاسترو به همراه سه منجم آماتور دیگر، در میان انبوهی از تصاویری به دست آمده از کاوشگر نقشه‌بردار فروسرخ میدان وسیع ناسا جستجو کرده و این کوتوله که در حال حرکت در فضای بی‌کران است را رصد کردند. این کشف کوتوله قهوه ای، به چند دلیل بسیار مهم تلقی می‌شود و علت برجسته شدن آن، تنها کشف شدن به دست افراد تازه‌کار نیست.

کشف یک کوتوله قهوه ای حتی به این روش هم کار ساده‌ای نیست. نور آن‌ها بسیار بسیار کم است، به همین دلیل کامپیوتر در بیشتر مواقع متوجه حضور آن در تصاویر نمی‌شود.

اما رزا کاسترو و تیم تحقیقاتیش موفق به کشف یک کوتوله قهوه ای در همسایگی خورشید شدند که چندین تحلیلگر کامپیوتری قادر به تشخیص آن نبودند. این مورد از سایر کوتوله های قهوه ای به مراتب کم نورتر است، به همین دلیل حتی منجمان تمام وقت و حرفه‌ای نیز تا پیش از این نتوانستند آن را مشاهده کنند.

قرار شده پروژه Backyard Worlds برای مدت زمان بیشتری ادامه پیدا کند، به همین دلیل شانس کشف اجرام آسمانی بیشتر و بیشتر می‌شود. ممکن است جزییات بسیار زیادی در بی‌شمار تصویر ارسال شده توسط کاوشگرها و تلسکوپ‌ها وجود داشته باشد، اما کامپیوترها قادر به تشخیص آن‌ها نبوده و افراد حرفه‌ای نیز به صورت غیر عمدی از آن‌ها چشم‌پوشی کنند.نظر شما چیست؟

0
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

جعبه اطلاعات

منبع : ENGADGCT

بدون دیدگاه برای پست " سیاره کوتوله قهوه ای در همسایگی خورشید "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی