شباهت های لینوکس و ویندوز

با بررسی شباهت های لینوکس و ویندوز به وجه اشتراک میان دو سیستم عامل محبوب Linux و Widows پی برده و قابلیت ها، ویژگی ها و امکانات یکسان آن‌ها را درک می‌کنیم. ممکن است ویژگی‌های ویندوز ۱۰ را عنوان کرده و کاربران را به مهاجرت از لینوکس به ویندوز تشویق کنیم، و یا با اشاره به سبک بودن و سرعت بالای لینوکس، به کاربران توصیه کنیم تا از دنیای سیستم عامل‌های مایکروسافت بیرون بیایند. بهتر است این بار مقایسه اختلافات را کنار بگذاریم، چرا که هر دوی این سیستم عامل‌ها بسیار قدرتمند بوده و می‌توان شباهت‌های زیادی میانشان پیدا کرد.شباهت ها به این شرح است :

حساب‌های کاربری

ممکن است از سیستم کامپیوتری شما در منزل و یا محل کار، چندین نفر دیگر نیز استفاده کنند. در چنین زمان‌هایی نیاز خواهید داشت تا به ازای هر کاربر یک حساب کاربری تعریف کرده و سطح دسترسی‌های آن‌ها به قسمت‌های مختلف را مشخص کنید. حین عدم اشتراک‌گذاری سیستم نیز می‌توان مواردی برای نیاز به ساخت حساب‌های کاربری مختلف پیدا کند. به عنوان نمونه با این کار می‌توان همه چیز را مرتب نگه داشت و برای انجام امور شخصی، اموری کاری و همچنین مدیریت در شبکه یک یوزر جداگانه در سیستم برای خود تعریف کرد تا همه چیز خیلی مرتب باقی بماند.

کلیدهای ترکیبی Alt + Tab

کاربران متعصب به استفاده از پلتفرم‌های متن باز همچون لینوکس و یا کاربران متعصب به دنیای محصولات نرم افزاری و سخت افزاری اپل، معمولا به امکانات مختلف ویندوز اشاره کرده و آن‌ها را برگرفته از این دو سیستم عامل خطاب می‌کنند. به عنوان یکی از قابلیت‌هایی که مایکروسافت در آن پیشرو بوده و از سال ۱۹۸۵ می‌توان در سیستم عامل‌های آن پیدا کرد، امکان استفاده از کلیدهای ترکیبی Alt + Tab برای جابه‌جایی میان تب‌ها است.

دسکتاپ‌های مجازی

با استفاده از دسکتاپ‌های مجازی می‌توان هر چند دسته از پنجره‌های باز را در فضایی جداگانه نگهداری کرد. با این کار به وضعیت بی‌شمار پنجره باز سیستم عامل سر و سامان داده و برای انجام هر کار مشخص، به سراغ یکی از دسکتاپ‌ها و پنجره‌های مربوط به آن می‌روید. به عنوان نمونه می‌توان سه دسکتاپ مجازی برای خود داشت که یکی از آن‌ها شامل پنجره‌های مرتبط با ایمیل و موسیقی، دیگری شامل پنجره‌های امور کاری و جستجو و سومی برای انجام امور تفریحی همچون بازی و سرگرمی خواهد بود. به عبارت دیگر هر دسکتاپ مجازی را باید یک فضای کاری مستقل دانست.

آسیب پذیری‌های امنیتی

عقیده به برتری محض یکی از این دو سیستم عامل در زمینه امنیت اشتباه است. اگرچه برای چندین سال امنیت لینوکس بیشتر از ویندوز تلقی می‌شد، اما مدتی است هر چند وقت یک بار وجود یک باگ امنیتی اساسی در لینوکس مشخص می‌شود. همچنین مدت‌ها است ویندوز دیگر همان سیستم عامل مملو از رخنه امنیتی گذشته نیست و در نسخه‌های جدید بر روی امنیت آن بیشتر کار شده است. از آنجایی که ۹۰ درصد دسکتاپ‌ها از ویندوز استفاده می‌‎کنند، خرابکاران سایبری بیشتر این سیستم عامل را هدف گرفته و برای آن بدافزار تولید می‌کنند. وحود بدافزار بیشتر، سبب افزایش احتمال آلودگی سیستم‌های کامپیوتری می‌شود. پس طبیعی است که آسیب‌پذیری این سیستم عامل بیشتر به نظر برسد. شاید نتوان شباهت های لینوکس و ویندوز از نظر رخنه‌های امنیتی را به طور دقیق بررسی کرد، اما آن چه واضح است، آسیب‌پذیری هر دو و نیاز به استفاده از آنتی‌ویرویس فارغ از سیستم عامل مورد استفاده است.

نسخه‌های ۳۲ و ۶۴ بیتی

یکی دیگر از شباهت های لینوکس و ویندوز عرضه هر دوی آن‌ها در نسخه‌های ۳۲ و ۶۴ بیتی است. کاربران می‌توانند بر روی سیستم‌های کامپیوتری قدیمی از نسخه ۳۲ بیتی یکی از انواع سیستم عامل‌های این دو پلتفرم استفاده کنند. اما در دستگاه‌های جدیدتر و دارای حافظه رم بیشتر از ۴ گیگابایت، به منظور دسترسی به کل حافظه مجبور به استفاده از نسخه ۶۴ بیتی هستید.نظر شما چیست؟

0
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

جعبه اطلاعات

منبع : makcuscof

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه برای پست " شباهت های لینوکس و ویندوز "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی