جاهای دیدینی و گردشگری ترکیه

شهر تروا

شهر تروا، قبلا شهری افسانه‌ای شناخته می‌شد اما بعد از کشف خرابه‌های آن در سال ۱۸۷۰، در تپه‌ی حصارلیغ آناتولی واقع در شمال شرقی ترکیه، واقعیت آن اثبات شد. به این ترتیب تروا شهری است که هم ریشه در واقعیت دارد و هم افسانه‌های زیادی حول آن شکل گرفته است. در زمان جنگ تروا برای باز پس گرفتن هلن، بعد از یک نبرد خونین یونانی‌های تسلیم شدند و یک اسب چوبی بسیار بزرگ را به‌عنوان هدیه برای مردم تروا به‌جا گذاشتند که البته در درون آن چندین سرباز وجود داشتند که باعث شکست قلعه تروا شدند.

شهر افسوس

ویرانه‌های باقیمانده از شهر باستانی افسوس یکی از با ارزش‌ترین و بزرگ‌ترین مجموعه‌های به‌جا مانده از دوران امپراطوری رم شرقی و یونانی‌های باستان در ترکیه است. این شهر یکی دیگر از شهر‌های تاریخی ترکیه است که تاریخ ساخت آن به زمان‌های بسیار دوری بازمی‌گردد. این گنجینه تاریخی ترکیه در اوایل سال ۱۵۰۰ قبل از میلاد، به‌عنوان پایتخت پادشاهی آرزاوا مورداستفاده قرار می‌گرفت و سپس تحت کنترل یونان در‌آمده است. بسیاری از سازه‌هایی که اکنون در این شهر باقی مانده است، مربوط به دوره یونانی‌ها می‌شود که این دوره از سال ۱۲۹ شروع شد. معبد آرتمیس، یکی از عجایب هفتگانه نیز در این شهر قرار گرفته است. گفتنی است که افسوس در دوران باستان یکی از شهر‌های بزرگ امپراتوری رم به شمار می‌رفت. این شهر زادگاه «پولس» و «یوحنای قدیس» است و از ویژگی‌های آن می‌توان به متون مسیحی اشاره کرد. در حال حاضر اصلی‌ترین جاذبه‌های تاریخی شهر افسوس شامل کتابخانه سلسوس، تئاتر بزرگ، قصر سلطنتی St.John و موزه باستانشناسی افسوس می‌شود.

کوه نمرود

کوه نمرود، یکی از مقاصد تاریخی در ترکیه است. این کوه، در ۴۰ کیلومتری شمال کاهتا واقع شده است. این کوه نشان‌دهنده تمدنی از امپراطوری کومانژ است و در ارتفاع ۵۰ متری این کوه، مجسمه‌هایی غول پیکر به شکل چهره انسان می‌بینیم. البته اشکالی به شکل حیوانات هم می‌ینیم. این مجسمه‌ها ترکیبی از اساطیر یونانی، ایرانی و ارمنی هستند و متاسفانه در گذشته به دست عده‌ای تخریب شده‌اند و اکنون تنها سرهای آنها باقی مانده است. گفته می‌شود که آنتیوخوس این مجسمه‌ها را برای محافظت از مقبره‌اش در این مکان ساخته است.

شهر بورسا

بورسا یک کلان‌شهر و چهارمین شهر بزرگ ترکیه است که در نزدیکی آنکارا و دریای مرمره قرار دارد و مرکز تولد حکومت عثمانی به شمار می‌رود ، نام این شهر از نام یونانی پروسا آمده و این شهر به دلیل وجود فضاهای سبز بسیار زیاد به بورسای سبز معروف می‌باشد. گفتنی است که اورخان غازی یکی از پادشاهان عثمانی در این شهر دفن شده است. یک روستای کوچک نیز در دره رودخانه قرار دارد که “Cumalikizikk” نامیده می‌شود و گردشگران با قدم زدن در این روستا و سنگ‌فرش‌های آن می‌‌‌توانند حس و حالی شبیه به دوران حکومت عثمانی را تجربه کنند و البته این روستا سبک معماری خود را حفظ کرده است.نظر شما در باره این جاهای دیدنی چیست؟

1+
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

جعبه اطلاعات

منبع : thcculturctrip

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه برای پست " جاهای دیدینی و گردشگری ترکیه "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی