غول آسا ترین ویروس های تصفیه فاضلاب

چهار ویروس غول آسای تکامل یافته در تصفیه‌خانه فاضلابی در اتریش کشف شده‌اند که به اعتقاد محققان، حاصل رشد ویروسی کوچک‌تر و اتصال ژنوم میزبان‌های گذشته آن هستند.

ویروس‌های کلونا  نامی‌ست که برای این چهار ویروس غول آسای تکامل یافته کشف شده، انتخاب شده است. ویروس‌های کلونا جزو دسته ویروس‌های غول ‌آسا میمی ویروس که اولین بار در سال ۲۰۰۳ کشف شدند، هستند. همانطور که از نامشان پیداست، یک ویروس غول آسا می‌تواند تا قطر ۵۰۰ نانومتر بزرگ شده و در مقایسه با ویروس‌های معمولی دیگر که کمتر از یک دهم این مقدار بزرگ می‌شوند، اندازه‌ای باورنکردنی داشته باشد.

ویروس‌های غول آسا علاوه بر اندازه غیر معمول خود، سیستم ژنتیکی پیچیده‌تری نیز دارند. به عنوان مثال یکی از این ویروس‌های کلونا آنقدر بزرگ است که توانایی حمل tRNA، برای ترجمه کد ژنتیکی ۱۹ مورد از ۲۰ پروتئین آمینواسید ساز یافته شده در طبیعت را دارد؛ ترجمه کد ژنتیکی بخشی از فرآیند رمزگشایی و اجرای دستورالعمل ژن است. اکثر ویروس‌ها، tRNA موردنیاز خود را که در فرآیند تکثیر به آن‌ها کمک می‌کند، از میزبانشان می‌ربایند، اما در بعضی موارد، خود ویروس دارای tRNA است. طبق گزارش کشف این چهار ویروس که توسط تیم تحقیقاتی موسسه ژنوم مشترک  وزارت انرژی آمریکا به سرپرستی تانیا ووایک انجام شده و در ژورنال ساینس به چاپ رسیده، داشتن چنین قابلیتی حتی برای یک ویروس غول آسا هم به هیچ وجه معمول نیست.نظر شما در مورد این ویروس ها چیست؟

0
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

جعبه اطلاعات

منبع : livcscicncc

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه برای پست " غول آسا ترین ویروس های تصفیه فاضلاب "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی