خطر برخورد شهاب سنگ با زمین

ستاره‌شناسان از کشف جدیدی خبر می‌دهند که خطر برخورد شهاب سنگ با زمین را به میزان زیادی افزایش می‌دهد.

تیمی از ستاره‌شناسان آکادمی علمی چک، از یافته‌های جدیدی در رابطه با جریان شهاب سنگی Taurid اطلاع داده‌اند. این مجموعه شهاب‌سنگ‌ها هر ساله بارش شهابی ضعیفی را ایجاد می‌کنند که در ماه‌های مهر و آبان فعالیت دارد.

حال زمین هرساله هنگامی که به آن نقطه مداری برسد، این خرده‌ها وارد جو زمین می‌شوند و به یکباره تعداد زیادی شهاب را می‌توان در آسمان مشاهده کرد.

اکثریت این ذرات آن قدر کوچکند (به کوچکی یک دانه عدس یا نخود) که قبل از رسیدن به سطح زمین کاملا بخار می‌شوند. اما دانشمندان، در این مجموعه از شهاب سنگ‌ها، تعدادی شهاب سنگ بسیار عظیم را کشف کرده‌اند که خطر جدی برای زمین محسوب می‌شود.

بزرگترین قطعات این مجموعه، قطرهایی برابر ۲۰۰ و ۳۰۰ متر دارند. هرچند این دو قطعه فعلا در خطر برخورد با زمین نیستند، اما شناسایی این دو مورد، نشان می‌دهند که قطعات بزرگ دیگری در همین اندازه و در مدارهایی که خطر برخورد با زمین را دارند، می‌توانند وجود داشته باشد.

به همین دلیل ستاره‌شناسان درخواست داده‌اند تا جستجوی دقیق‌تری در این مجموعه انجام شود تا احتمال برخورد شهاب سنگ با زمین از میان این تکه‌سنگ‌ها، با دقت بیشتری بدست آید.

هنوز شهاب سنگی که احتمال برخورد با زمین را داشته باشد، شناسایی نشده است. اما با توجه به نابودی شدید محلی و صدماتی به وسعت یک قاره که در اثر برخورد خواهیم داشت، بایستی زنگ خطر را برای جامعه بشری روشن کرد. چرا که بعید نیست با کاوش‌های بیشتر، مواردی که در مسیر برخورد با زمین باشند را بتوان شناسایی کرد. پس بهتر است هرچه زودتر از این مورد اطمینان حاصل کنیم.

ناسا به طور پیوسته احتمال برخورد جسمی آسمانی با زمین را پیش‌بینی می‌کند. این سازمان با استفاده یک سیستم مانیتورینگ برخورد به نام Sentry، در حال اسکن کردن شهاب‌سنگ‌ها است تا احتمالا برخوردشان با زمین را در ۱۰۰ سال آینده تخمین بزند.

ذرات باقی‌مانده از دنباله‌دارها یا شهاب‌سنگ‌ها، پیوسته توسط گرانش سیاره عظیم مشتری، دچار انحرافاتی می‌شوند. به همین دلیل است که در برخی از سال‌ها شاهد بارش های شهابی شدیدتری هستیم.نظر شما چیست؟

0
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

جعبه اطلاعات

منبع : Livcscicncc

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه برای پست " خطر برخورد شهاب سنگ با زمین "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی