نتایج ماهواره های ایرانی

امروزه ایران با سابقه پرداخت حداقل ۴ ماهواره به مدار پایین زمین در بین ۱۰ کشور صاحب فناوری فضایی قرار گرفته است. مسئولان بخش هوافضای کشور تاکید کرده‌اند که متخصصان ایرانی به دانش ساخت ماهواره دست یافته‌اند و اکنون در حال تکمیل این دانش هستند؛ اما وعده‌های مسئولان در خصوص پرتاب حداقل یک ماهواره در سال ۹۵ محقق نشد و ماهواره های ایرانی «دوستی» و «ناهید ۱» به فضا نرفتند.

مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور و همین‌طور سازمان فضایی ایران در آغاز دولت یازدهم بارها تاکید داشتند که نباید در مقوله فناوری فضایی، تنها بر روی پرتاب ماهواره تمرکز کنیم؛ اما در سال گذشته، موضوع طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره جزو مهم‌ترین مسائل این حوزه بود و مسئولان نیز بارها وعده‌هایی در خصوص تعیین تکلیف ماهواره های دانشگاهی، نظام‌مند کردن ساخت ماهواره‌ها و پرتاب ۲ ماهواره ساخته شده، دادند. با نگاهی به وضعیت ماهواره های ایرانی در سال ۹۵ متوجه می‌شویم که بیشتر وعده‌های مسئولان در مورد ماهواره های ساخت کشورمان عملیاتی نشده است.

آغاز ساخت ماهواره ناهید ۲

پس از اتمام ساخت ماهواره مخابراتی ناهید ۱، پروژه ساخت ماهواره ناهید ۲ آغاز شد و پژوهشگاه فضایی ایران، طراحی و ساخت آن را بر عهده گرفت. این پروژه یکی از برنامه‌های راهبردی کشور برای دستیابی به ماهواره های مخابراتی زمین‌آهنگ است و کشورمان با اجرای آن، خود را یک قدم دیگر به دستیابی به این فناوری فضایی نزدیک می‌کند. این ماموریت با عمر عملیاتی ۲ سال، می‌تواند ارتباط مخابراتی و اندازه‌گیری تشعشعات و آزمون ارتباط همزمان تلفنی را انجام دهد.

ماهواره مخابراتی ناهید ۲ در ابعاد ۶۴ در ۶۴ سانتی‌متر و به وزن ۱۰۰ کیلوگرم طراحی و ساخته خواهد شد و در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری زمین و در زاویه ۵ درجه مداری قرار می‌گیرد. به گفته مسئولان کشور، این ماهواره حداکثر تا ۴ سال دیگر ساخته می‌شود و از جمله اهداف آن می‌توان به کسب دانش و فناوری انتقال مداری و توسعه فناوری‌های ضروری در محموله‌های مخابراتی، توان الکتریکی و سیستم‌های پیشرانش اشاره کرد.

اتمام طراحی نانو ماهواره های ایرانی

طراحی مفهومی نانو ماهواره مکعب ایرانی نیز در سال ۹۵ به پایان رسید. رئیس سازمان فضایی ایران ابراز امیدواری کرد که این ماهواره‌ها در آینده نزدیک جایگزین ماهواره‌های سنگین شوند. ماهواره های مکعبی با نگاهی آینده‌نگرانه طراحی و برنامه‌ریزی می‌شوند و کوچک بودن آن‌ها به معنای ناتوانی این نوع ماهواره‌ها نیست؛ بلکه در آینده نزدیک با توجه به پیشرفت‌های علمی، این ماهواره های مکعبی جایگزین ماهواره های سنگین خواهند شد.نظر شما در این باره چیست؟

0
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

جعبه اطلاعات

منبع : mchrncws

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه برای پست " نتایج ماهواره های ایرانی "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی