خطرات کشنده مریخ

در سیاره سرخ، پدیده‌ها و ویژگی‌هایی وجود دارد که می‌تواند در مدت کوتاهی انسان‌ها را به کشتن بدهد. یکی از بزرگ‌ترین تهدیدهای مریخ برای فضانوردان، قرارگیری در معرض امواج و تشعشعات مضر است؛ اما این تنها خطر موجود در سیاره سرخ نیست و پدیده‌های دیگری هم در مریخ وجود دارد که جان مسافران را تهدید می‌کنند. سازمان فضایی ناسا تصمیم دارد ماموریت های انسانی در مریخ را تا اواسط دهه سوم قرن ۲۱ انجام دهد و به همین دلیل در حال بررسی فناوری‌های مختلف برای اطمینان از صحت جسمی و زنده ماندن فضانوردان در سیاره سرخ است.از این خطرات میتوان به :

۱)  به جوش آمدن خون

فشار جو بسیار پایین، سریع‌ترین عاملی است که می‌تواند یک فضانورد را در مریخ به کام مرگ بفرستد. فشار جو مریخ ۱۰۰ برابر کمتر از زمین است و به همین دلیل خون انسان در دمای معمولی به جوش می‌آید و تمام گازهای موجود در خون به صورت حباب درآمده و فرد در تنها چند ثانیه می‌میرد.

۲) تغییرات شدید دما

تغییرات دما در مریخ بسیار شدید است. دمای محیط این سیاره در گرم‌ترین روزهای تابستان به ۲۱ درجه سانتی گراد و در شب تا منفی ۶۲ درجه سانتی گراد می‌رسد؛ بنابراین اگر فضانوردان لباس مناسبی را در اختیار نداشته باشند تنها چند ساعت با مرگ فاصله خواهند داشت.

۳) تشعشعات خطرناک و سرگردان مریخی

ضخامت پایین جو مریخ و وجود نداشتن یک میدان مغناطیسی سراسری در این سیاره باعث شده تا اشعه‌های پر انرژی و خطرناک کیهانی به صورت مستقیم به سطح سیاره سرخ برسد. این تشعشعات طی چند ماه انسان را بر اثر ایجاد سرطان خون شدید از پا در می‌آورد.

۴) مقادیر زیاد کربن دی اکسید در جو مریخ

جو زمین از ۷۸ درصد نیتروژن و ۲۱ درصد اکسیژن تشکیل شده و مقادیری بخار آب و کربن دی اکسید هم در آن وجود دارد اما کربن دی اکسید به تنهایی ۹۵ درصد جو مریخ را تشکیل می‌دهد. گاز اکسیژن برای تنفس انسان بسیار ضروری است و هیچ گاز دیگری نمی‌تواند جای آن را بگیرد. در مریخ، ذره‌ای اکسیژن آزاد وجود ندارد و تنفس در فضای آزاد این سیاره ظرف تنها چند دقیقه موجب کشته شدن انسان می‌شود.نظر شما چیست؟

0
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

جعبه اطلاعات

منبع : spacc

بدون دیدگاه برای پست " خطرات کشنده مریخ "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی