آنتن مایع

رادارها بسته به نقشی که دارند، در طول موج‌های مختلفی کار می‌کنند و برای هر طول موج بهتر است آنتنی متناسب با آن بکار رود. آنتن مایع که اخیرا توسط نیروی هوایی آمریکا ساخته شده، برای سازگاری با انواع طول موج‌ها طراحی شده است.زمایشگاه پژوهشی نیروی هوایی آمریکا با استفاده از فلزهای مایع، اقدام به ساخت آنتن‌های مایع کرده است که می‌توانند شکل، اندازه و کارکرد سیم‌کشی خود را تغییر دهد. فلزی که نیروی هوایی هم‌اکنون به‌منظور توسعه آنتن مذکور بکار می‌برد گالیوم است. گالیوم به‌ صورت گالیوم نیترید و گالیوم آرسناید در ساخت رادار و دیگر سنسورها کاربرد فراوانی دارد.

کانال‌های از پیش طراحی و تعبیه شده‌ای که درون ترکیب و اجزای ساختاری (برای مثال بدنه هواپیما) وجود دارند، با فلز مایع پر شده تا یک آنتن فیزیکی، قابل تنظیم مجدد و درونی را درست کنند.

به گفته آزمایشگاه پژوهشی نیروی هوایی آمریکا، آنها از جیوه استفاده نمی‌کنند، پس فلز بکار رفته سمی نیست. کاربر می‌تواند با به جریان در آوردن فلز مایع و راندن آن به موقعیت‌های مختلف، مدار خود را دوباره سیم‌کشی کرده و آنتن را تغییر دهد تا آنتن بتواند در محدوده فرکانسی خاص دیگری که به اقتضای شرایط و عملیات مورد نیاز است، اقدام به کار کند.آزمایشگاه نیروی هوایی تاکنون این آنتن مایع را برای امواجی با فرکانس ۷۰ مگاهرتز تا ۷ گیگاهرتز آزمایش کرده است که بازه به‌شدت چشمگیری از فرکانس‌ها است. این بازه شامل امواجی از باندهای فرکانس خیلی بالا، فرکانس فرا بالا، فرکانس اَبَر بالا شامل باندهای L (که در ناتو با نام باند D شناخته می‌شود) و باندهای S ، C ، K و X و فرکانس بی‌نهایت بالا شامل باندهای L ناتو، M ناتو و مجددا K ناتو است. این باندها در ارتباطات رادیویی و همچنین رادارها کاربرد دارند؛ برای نمونه باندهای L (باند D ناتو) و VHF برای نقش پیش اخطار و باندهای K و X به دلیل دقت بالایی که دارند برای تعقیب دقیق و شناسایی هدف و همچنین کنترل آتش مناسب هستند.دو روش برای نصب این‌گونه آنتن‌ها روی هواپیما وجود دارد که در روش اول می‌توان فلز مایع را به‌صورت فیزیکی به حرکت در آورده و بدین ترتیب شکل مدارهای الکتریکی را تغییر دهیم، یا فلز مایع را درون ساختارهای انعطاف پذیر قرار داده و با کمک آن مدارهای الکتریکی را تا جایی که نیاز است بزرگ و کوچک کرد که برای مورد دوم می‌توان از مواد الکتریکی ترکیبی NEXTFLEX استفاده کرد. این ماده در سال ۲۰۱۵ معرفی و هدف از ساخت آن نیز توانایی به جریان در آوردن فلز مایع درون این ماده و استفاده از آن برای مواردی همچون آنتن‌های مایع است.نظر شما چیست؟

0
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

جعبه اطلاعات

منبع : dcfcnsc tcch

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه برای پست " آنتن مایع "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی