توپ لیزری هلیکوپتر

ایالات متحده آمریکا به عنوان پیشرو در زمینه فناوری لیزری، سالیان درازی است که مشغول توسعه توپ‌های لیزر پرانرژی به منظور نابودسازی اهداف است و تاکنون چندین نمونه توپ لیزری ساخته است. جدیدترین آن‌ها که روز گدشته مورد آزمایش قرار گرفت، توپ لیزری هلیکوپتری است.

ین اولین بار در تاریخ بود که یک بالگرد مسلح به توپ لیزری کاملا یک‌پارچه، موفق به درگیری با یک هدف و شلیک به سمت آن (البته در در ارتفاع و سرعت معین) شد. در این آزمایش هدفی بدون سرنشین و ساکن از فاصله ۱٫۴ کیلومتری هدف توپ لیزری هلیکوپتری قرار گرفت؛ ناگفته نماند بین هدف و سکوی شلیک لیزر (هلیکوپتر در آسمان) اختلاف سطح وجود داشته است.

بر اساس بیانیه ریتان، در این آزمایش به تمامی اهداف اولیه و ثانویه دست‌یابی شده است. این اهداف نشان دهنده توانمندی لیزر پر انرژی تاکتیکیِ نصب شده روی هلیکوپتر تهاجمی در ایفای نقش یک سنسور هدف‌یابی چندطیفی با وضوح بالا و همچنین پرتو افشانی است. برای این آزمایش، ریتان یک نمونه سیستم هدف‌یابی چندطیفی یا MTS (یک سنسور الکترو-اپتیکال پیشرفته در محدوده فروسرخ) را با لیزر ترکیب کرده بود که وظیفه بخش سیستم هدف‌یابی، فراهم کردن اطلاعات هدف، آگاهی محیطی و کنترل تابش بود. این شرکت همچنین افزود که سیستم لیزری موفق به تعقیب و تابش پرتو روی چندین هدف شده است.

استفاده از لیزر راهکاری ارزان‌تر نسبت به استفاده از موشک‌های گران قیمت برای مقابله با اهداف مختلف است. مزیت دیگر، عدم وجود محدودیت تعداد و میزان مهمات قابل حمل است. نصب توپ لیزری روی هلیکوپترهای آپاچی به هلیکوپتر این امکان را می‌دهد که در یک ماموریت، بتواند اهداف بیشتری را نابود کند؛ زیرا دیگر محدودیت تعداد گلوله و موشک ندارد.

یک حسن دیگر در استفاده از توپ لیزری هلیکوپتری به‌ویژه برای عملیات ویژه، نامرئی و بی‌صدا بودن آن است. هلیکوپترهای پشتیبانی در عملیات ویژه می‌توانند از فواصل دور بدون ایجاد صدایی که توجه دشمن را جلب کند (مثل صدای ناشی از انفجار)، اقدام به درگیری با اهداف مختلف کرده و از ذوب کردن سیم‌های انتقال برق گرفته تا از کار انداختن خودروهای دشمن را بی‌صدا انجام دهند.نظر شما چیست؟

1+
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

جعبه اطلاعات

منبع : THC DRIVC

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه برای پست " توپ لیزری هلیکوپتر "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی