آیا دنیا حاظر به استفاده از اینترنت نسل پنجم است؟

ممکن است در آینده، از سال جاری میلادی به‌عنوان سالی یاد شود که در آن بزرگان صنعت مخابرات، مشاجره و اختلاف نظر بر سر استانداردهای شبکه‌های مخابراتی نسل بعدی را پایان دادند و کار خود را برای واقعیت بخشیدن به ایده‌ی نسل پنجم شبکه‌ی ارتباطی آغاز کردند.

بیانیه‌ها و نشست‌های گوناگون در مورد نسل پنجم ۵G در کنگره‌ی جهانی موبایل سال ۲۰۱۷ در بارسلونا به اوج خود رسیده بود. پس از گذشت چندین سال که سران کشورها و شرکت‌های دست‌اندرکار، وعده‌های وسوسه‌برانگیز و جالبی در زمینه‌ی تشکیل کمیته‌هایی به‌منظور در نظر گرفتن استانداردها و مشارکت برای انجام تحقیقات درباره‌ی نسل پنجم ارتباطات داده بودند، حال به نظر می‌رسد آخرین دوره از بزرگ‌ترین گردهمایی صنعت ارتباطات با بیانیه‌های گوناگونی از تولید محصولات مرتبط و راه‌اندازی آزمایشی آن‌ها مملو بوده و در این میان وعده‌هایی نیز داده شده است و همه‌ی این رویدادها در کنار هم، ما را به این برداشت می‌رساند که انقلاب بعدی در عرصه‌ی ارتباطات در دست اقدام است.

اما در اینجا می‌خواهیم به واقعیتی خلاف برداشت فوق اشاره کنیم. در واقع به نظر می‌رسد اوضاع به‌خوبی آنچه در نمایشگاه بارسلونا گذشته، نبوده است.

با وجود شکل گرفتن بحث‌های فراگیر در مورد ۵G در MWC و نیاز ذاتی هر غرفه و محصولی در این نمایشگاه برای مهم جلوه دادن و پرداختن خستگی‌ناپذیر به این مقوله، واقعیت این است که مسیر پیش روی ارتباطات نسل پنجم هنوز طولانی‌تر از آن است که بتوانیم افقی برای آن متصور شویم. نیاز به سازمان‌دهی مسائل فنی، استانداردها و مدل‌های کسب و کار همگی حکایت از بودن موانعی دارند که هنوز بر سر راه باقی مانده‌اند. دریافتن اینکه چرا مفهوم نسل پنجم تا این حد می‌تواند در دنیای صنعت ارتباطات، شور و هیجان ایجاد کند، خیلی سخت نیست. جهش از شبکه‌های نسل سوم به نسل چهارم با سرعت تئوری بالاتر از ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه، غول‌آسا بود. اما همین مقدار قابل توجه هم در قیاس با تغییری که نسل پنجم به ارمغان خواهد آورد، قابل قیاس نیست. در واقع باید توجه داشته باشیم که نسل پنجم سرعتی به مقدار حداقل ۲۰ گیگابیت در ثانیه فراهم خواهد کرد و قادر به اتصال ۱ میلیون دستگاه در هر کیلومتر مربع خواهد بود.نظر شما در باره این موضوع چیست؟

0
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

جعبه اطلاعات

منبع : www.webpedia.com

بدون دیدگاه برای پست " آیا دنیا حاظر به استفاده از اینترنت نسل پنجم است؟ "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

برچسب ها

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی