چند شهر ایران در پوشش اینترنت نسل ۳ و ۴ هستند؟

یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها و اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، راه‌اندازی و توسعه‌ی اینترنت نسل ۳ و ۴ اپراتورهای تلفن همراه است. این وزارتخانه در دولت یازدهم با حذف انحصار اینترنت نسلی اپراتور سوم و صدور مجوز برای اپراتورهای اول و دوم، اقدام مهمی را به منظور افزایش فضای رقابتی بین اپراتورهای تلفن همراه انجام داد.

هم‌اکنون حدود ۴۰ میلیون مشترک فعال ثابت و سیار اینترنت پرسرعت در کشور وجود دارد؛ در حالی که این رقم در سال ۱۳۹۲ حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر و در سال ۱۳۹۴ حدود ۲۸ میلیون نفر بود. یکی از پروژه‌های بهره‌برداری شده در دولت یازدهم، نوسازی و ایجاد ایستگاه‌های رادیویی نسل دو و ایجاد ایستگاه‌های رادیویی نسل ۳ و ۴ بود که با سرمایه‌گذاری ۷ میلیارد تومانی توسط اپراتور همراه اول انجام شد. بر اساس آمار منتشر شده، اپراتور همراه اول تا پایان شهریور ۱۳۹۵، تعداد ۵۴۷ شهر را به اینترنت پرسرعت نسل ۳ و ۳۳ شهر را به اینترنت پرسرعت نسل ۴ مجهز کرده است.
تعداد شهرهای تحت پوشش اینترنت نسل ۳ و ۴ توسط ایرانسل
اپراتور دوم ارتباطی کشور یعنی ایرانسل نیز با سرمایه‌گذاری ۶ میلیارد تومانی، پروژه‌هایی مانند توسعه شبکه نسل ۲، راه‌اندازی و توسعه شبکه اینترنت نسل ۳ و ۴ و توسعه شبکه تی دی ال تی ای را به بهره‌برداری رساند. ایرانسلی‌ها تا پایان شهریور امسال، ۵۶۸ شهر را تحت پوشش اینترنت نسل سه قرار داده‌اند و ۲۲۸ شهر را نیز به اینترنت نسل چهار مجهز کرده‌اند.
تعداد شهرهای تحت پوشش اینترنت رایل نسل ۳
اپراتور سوم یا رایتل که پیش از دو اپراتور دیگر موفق شده بود به صورت انحصاری شبکه نسل ۳ و سامانه وب چت را راه‌اندازی کند، برنامه‌هایی را در دولت یازدهم به مرحله اجرا رساند که از جمله آن می‌توان به نصب ۵۴ کیلومتر فیبر نوری، راه‌اندازی رسمی ال تی ای و راه‌اندازی سرویس وای فای عمومی اشاره کرد. رایتل تا پایان شهریور ۹۵ بالغ بر ۵۲۰ شهر را به اینترنت نسل ۳ مجهز کرده است.

0
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه برای پست " چند شهر ایران در پوشش اینترنت نسل ۳ و ۴ هستند؟ "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی