ارتباط زمستان سرد با پدیده گرمایش زمین

بسیاری از مردم با تجربه زمستان های سرد در طول سال، پدیده گرمایش جهانی را رد می‌کنند.با افزایش گرما در قطب شمال، زمستان‌های بسیار سردتری در شمال آمریکا رخ می‌دهد.

یک تیم بین‌المللی از محققان با مطالعه دقیق الگوهای آب‌وهوایی در چند سال اخیر، دریافته‌اند که زمستان های سرد و کم بارش باعث افت کیفیت محصولات کشاورزی و کاهش بهره‌وری محصولات در عرض‌های جغرافیایی پایین‌تر می‌شود.

تولید کربن دی اکسید بیشتر و گرمایش جهانی، می‌تواند شرایط خوب و مناسبی را برای رشد گیاهان فراهم کند. همچنین با ذوب شدن پوسته‌های یخی، سرزمین‌های تازه‌ای برای رشد انواع گیاهان فراهم خواهد شد. اما زمانی که از منطقه قطب شمال فاصله می‌گیریم، شرایط برخلاف تصورات پیشین ماست؛ چرا که تغییر در شرایط اقلیمی قطب شمال بر رشد گیاهان در مناطق معتدل زمین نیز تاثیرگذار است.

با وجود آنکه این مناطق چندین هزار کیلومتر با همدیگر فاصله دارند، تغییرات اقلیمی صرف‌نظر از فواصل جغرافیایی بر آنان نیز تاثیر‌گذار خواهد بود.

آب شدن یخ دریاها، جریان‌های گرم‌تر اقیانوسی و بالا رفتن نرخ بخار آب موجب افزایش دو برابری میانگین دما در عرض های جغرافیایی شمالی شده‌اند.

این تغییرات، موجب وقوع زمستان های سرد و خشن در قسمت‌های جنوبی گردیده است. اغلب تصور می‌کنند که وقوع چنین سرمای خشنی در فصول سرد سال، پدیده گرمایش جهانی را رد می‌کند. اما واقعیت امر این است که پدیده گرمایش جهانی ، ارتباط مستقیمی با زمستان های سرد و کم بارش دارد!

به منظور بررسی گستردگی این پدیده، نیاز به تحقیقات بیشتری است. از طرفی ما نباید انتظار داشته باشیم که برای داشتن سیاره‌ای سرسبز، کربن دی اکسید به صورت خودکار تولید شود؛ چرا که این پدیده پیچیدگی‌های بیشتری را نسبت به تصورات ما دارد.

از طرفی بعید به نظر می‌رسد که ارتباطی ساده بین تغییر در میانگین دمای قطب شمال و الگوهای آب و هوایی آمریکای شمالی وجود داشته باشد. این بدان معناست که برای تکمیل مدل‌های فعلی، نیاز به اطلاعات بیشتری داریم.

در عین حال، این تحقیق به نیاز تولید محصولات کشاورزی مقام در برابر زمستان های سرد و کم بارش اشاره می‌کند؛ چرا که احتمالا زمستان‌های آتی، آب و هوایی بسیار سرد و خشک خواهند داشت.

تاثیرات گرمایش جهانی بر ایالت کالیفرنیا، زمستان‌های سرد و خشکی را برای ساکنین آن به ارمغان آورده است. به منظور غلبه بر این مشکلات، می‌بایست استراتژی‌ های مدیریت آب را با دوره‌های گرمایشی در قطب شمال تنظیم کرد.نظر شما چیست؟

0
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

جعبه اطلاعات

منبع : SCICNCCALCRT

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه برای پست " ارتباط زمستان سرد با پدیده گرمایش زمین "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی