ساخت کامپیروتر از D N A

دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که ساخت کامپیوتر با استفاده از مولکول دی ان ای کاملا ممکن است.

طرحی تئوری که برای دهه‌ها توجه دانشمندان را به خود جلب کرده بود، به‌تازگی یک گام دیگر به واقعیت نزدیک‌تر شده است. گروهی از دانشمندان دانشگاه منچستر با سرپرستی پروفسور راس دی کینگ   یک دستگاه جدید محاسباتی ساخته‌اند که روند کار آن مبتنی بر دی ان ای است. اگر تعریف شما از دی ان ای به‌عنوان کدی برای ایجاد زندگی است، در آن صورت خیلی دشوار نخواهد بود که پی ببرید چنین ماده‌ای توان آن را دارد که کاربردهای دیگری نیز داشته باشد. همان‌طور که چهار پروتئین مهم موجود در دی ان ای می‌توانند ترکیب شوند و به گلبول‌های سفید خون فرمان حمله به آلودگی بدهند یا اینکه باعث رویش و رشد مو شوند؛ به همین ترتیب این پروتئین‌ها می‌توانند از نظر تئوری به‌منظور تجزیه و تحلیل مقادیر زیادی از داده‌های مربوط به آب و هوا یا موارد دیگر به کار گرفته شوند.

کامپیوترهای کنونی از تعدادی متناهی پردازنده برای انجام این نوع اعمال استفاده می‌کنند. دستگاهی که از مولکول‌های دی ان ای استفاده کند، می‌تواند کارکرد بیشتری به‌منظور انجام بسیاری از محاسبات به‌طور هم‌زمان، از خود نشان دهد؛ کارکردی که در ظاهر بدون محدودیت به نظر می‌رسد.  با اینکه هنوز کامپیوتر های کوانتومی در مراحل ابتدایی خود هستند، باز هم می‌توانند عملیات مورد نظر را به‌صورت هم‌زمان پردازش کنند؛ با این حال هنوز نیاز به اعمال تنظیمات خاصی برای انجام این کار دارند؛ تنظیماتی که سودمندی مطلوب کامپیوترهای کوانتومی را محدود می‌کند. نکته‌ی جالب در مورد کامپیوترهای ساخته‌شده بر مبنای دی ان ای این است که محدودیت‌های موجود در کامپیوترهای کوانتومی را ندارند.

اگر در یک مک‌بوک به‌جای سیلیکون از مولکول‌های دی ان ای استفاده شود؛ به‌عنوان مثال، این دستگاه دارای قدرت پردازشی به مقدار هزار برابر مقدار فعلی خواهد شد و در عین حال از انرژی به‌مراتب کمتری استفاده خواهد کرد. البته بدیهی است که قرار نیست کمپانی اپل در مدل بعدی مک‌بوک پروی خود از مولکول‌های دی ان ای استفاده کند؛ در واقع قرار نیست این اتفاق به این زودی‌ها رخ دهد. اما به هر حال کار پژوهشگران دانشگاه منچستر یک گام یلند به‌سوی ساخت دستگاه‌های محاسباتی کارآمدتر و با سرعت بیشتر در آینده به شمار می‌رود.این تکنولوژی ساخت انسان نشان بزرگ بودن اشراف مخلوقات یعنی انسان را نشان مید هد.نظر شما در مورد این کامپیوتر چیست؟

0
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

بدون دیدگاه برای پست " ساخت کامپیروتر از D N A "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی