تکلیف حساب‌های کاربری و اطلاعات آنلاین پس از مرگ

این روزها زندگی بشر با فضای مجازی، خصوصا شبکه‌های اجتماعی گره خورده و بخش قابل توجهی از اطلاعات مردم در دیتابیس‌های آنلاین ذخیره شده است. اما بعد از مرگ، تکلیف اکانت ها و اطلاعات آنلاین ما چه می‌شود؟

زمانی که یک دختر پانزده ساله آلمانی توسط قطار زیرزمینی کشته می‌شود، پدر و مادر درمانده‌اش به دنبال پاسخ می‌گردند؛ آیا این اتفاق حادثه‌ای ساده بوده یا از روی عمد صورت گرفته است؟ این‌که زندگی آنلاین دخترشان چگونه بوده و چه تاثیراتی از آن دریافت کرده می‌توانست جواب این سوال را روشن کند، اما این پدر و مادر هنوز به اطلاعات آنلاین فرزندشان دسترسی پیدا نکرده‌اند زیرا مالک تمامی این اطلاعات فرزند آن‌ها بوده و والدین در این مورد هیچ حقی نداشته‌اند.جوان آلمانی هیچ وصیتی در رابطه با حق مالکیت اطلاعات خود نکرده، اما فیسبوک بر این عقیده است که دادن حق دسترسی اطلاعات به والدین، حق و حقوق فهرست دوستان این دختر جوان را زیر پا می‌گذارد؛ نظری که در آخر رای یک قاضی را از آن خود کرد.

فیسبوک تنها شبکه اجتماعی نیست که در رابطه با این موضوع اقدامی محکم انجام می‌دهد. در سال ۲۰۱۶ بر سر یک موضوع مشابه پای اپل به تیتر روزنامه‌ها باز شد؛ زنی که به تازگی همسراش را از دست داده بود، به دنبال پسورد یک ipad بود؛ ipad مشترکی که هر دوی این زوج از آن استفاده می‌کردند. اپل از دادن این پسورد خودداری کرد، تا زمانی که این زن خود را به کانال رادیویی Canadian Broadcasting Corporation رساند و در برنامه Go Public همه چیز را توضیح داد؛ بعد از این اتفاق اپل کوتاه آمد. اپل دلیل این خودداری را محافظت از اطلاعات کاربر خود دانست و در دست داشتن دستگاه، شماره سریال و گواهی فوت را دلیل کافی برای دسترسی به دستگاه نمی‌دانست.

مایکروسافت این اطلاعات را برای فرد متقاضی ارسال می‌کند اما پسوورد مستقیم دسترسی به اکانت فرد فوت شده را به کسی نمی‌دهد. به همین دلیل اگر یک دیوایس با اکانت مایکروسافت اداره گردد ممکن است در صورت فوت صاحب آن، این دیوایس برای فرد دیگر قابل استفاده نباشد.

برای شروع فرآیند Next of Kin باید ایمیلی شامل اطلاعات مرگ فرد و نسبت فامیلی به msrecord@microsoft.com ارسال شود.

هرچه سهم اینترنت در زندگی روزمره ما بیشتر می‌شود بر اهمیت اکانت‌ ها و اطلاعات آنلاین ما نیز افزوده خواهد شد. این روزها روشن کردن تکلیف دسترسی به اطلاعات آنلاین پس از مرگ، مانند نوشتن یک وصیت‌نامه می‌ماند. برای دختر جوانی که در آغاز به او اشاره کردیم دقیقا حکم یک وصیت‌نامه را داشت. آلمان کشوری است که به مسایل امنیتی اهمیت زیادی می‌دهد. اقدامات از طریق آمریکا هم برای مجبور کردن فیسبوک در ارائه اطلاعات آنلاین صورت گرفت، گرچه بی‌فایده بود.

با این حال چندین ایالت آمریکا قوانینی در این زمینه (دسترسی بازماندگان به اطلاعات آنلاین کاربر) وضع کرده‌اند. این کار در آغاز با ایالت دِلاویر در سال ۲۰۱۴ آغاز شد و به دنبال آن ۲۵ ایالت دیگر قوانین مربوط به محافظت از اطلاعات آنلاین را به‌روز‌رسانی کردند.

وضع قوانین جدیدتر و بهتر در این زمینه به معنی دسترسی راحت شما به اطلاعات از دست رفتگان‌تان نیست. شرکت‌های تکنولوژی با این قوانین جدید کنار نمی‌آیند و دلیل آن را تناقض با قانون Electronic Communications Privacy Act می‌دانند؛ قانونی فدرال که پیش‌کش کردن اطلاعات آنلاین کاربران را بدون اجازه آن‌ها یا حکم دادگاه غیر قانونی می‌داند. پس اگر قوانین ایالتی طرف شما باشند باز هم برای دسترسی به اطلاعات باید حکم دادگاه داشته باشید و به دست آوردن این حکم هزینه و زمان زیادی برای شما رقم می‌زند.نظر شما چیست؟

0
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

جعبه اطلاعات

منبع : makcuscof

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه برای پست " تکلیف حساب‌های کاربری و اطلاعات آنلاین پس از مرگ "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی