رکورد زدن آلودگی هوا در طول تاریخ

روز ۱۸ آوریل  آلودگی هوای کره زمین با رسیدن سطح کربن دی اکسید موجود در جو به ۴۱۰ پی پی ام، به بالاترین میزان خود در تاریخ رسید.

این اطلاعات که از منحنی کیلینگ  به عنوان بخشی از برنامه موسسه اقیانوس شناسی اسکریپس در رصدخانه موانا لوا به دست آمده‌اند، زنگ خطری جدی برای آلودگی هوای کره زمین محسوب می‌شوند. از سال گذشته و زمانی که سطوح کربن دی اکسید موجود در جو به ۴۰۰ پی پی ام رسید، دانشمندان از احتمال افزایش آن و رسیدن به ۴۱۰ پی پی ام خبر داده بودند. شاید تفاوت چندانی میان اعداد ۴۰۰ و ۴۱۰ وجود نداشته باشد، اما نظر دانشمندان در این رابطه متفاوت بوده و همان‌طور که پیشتر گاوین فاستر  طی مصاحبه‌ای با Climate Central در ماه مارس اعلام کرد، به واسطه آنها امکان مقایسه فنی و مفید از آمارهای زمین شناسی وجود خواهد داشت.

عامل اصلی ، سوخت های فسیلی

حالا بیشتر از هر زمان دیگری تمام کشورهای جهان باید در تعاملی مشترک به دنبال ایجاد دنیایی سبزتر باشند. اگرچه طی دو سال گذشته پدیده‌هایی همچون ال نینو سبب افزایش سطح کربن دی اکسید موجود در جو زمین شده‌اند، ولی مصرف بیش از حد سوخت‌های فسیلی را می‌توان علت اصلی این افزایش در نظر گرفت.

بنابر تحقیقات اخیر تنها در شرایطی که نیاز منابع تامین انرژی جهانی به سوخت‌های فسیلی به ۲۵ درصد یا کمتر تا سال ۲۱۰۰ برسد، اهداف توافق‌ نامه آب و هوایی پاریس محقق خواهد شد.

خوشبختانه کشورهای مختلف نیز برنامه‌های اختصاصی خود برای مقابله با پدیده تغییرات آب و هوایی را دنبال می‌کنند. به عنوان مثال، چین قصد کاهش مصرف زغال سنگ تا سال ۲۰۳۰ را داشته و آلمان هم تا همین سال، استفاده از موتورهای احتراقی را ممنوع خواهد کرد. در آمریکا نیز گروهی از طرفداران آب و هوای پاک برای مبارزه با آلودگی هوا و تغییرات آن، سرمایه‌ای به ارزش ۱ میلیارد دلار را تامین کرده‌اند.نظر شما چیست؟

1+
این مطلب را در گوگل محبوب کنید
این مطلب را در گوگل محبوب کنید

جعبه اطلاعات

منبع : scicnccAlcrt

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه برای پست " رکورد زدن آلودگی هوا در طول تاریخ "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

آخرین مطالب

مطالب ویژه

به این سایت امتیاز بدهید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی